Zdravotním sestrám by místo vysoké školy měla stačit střední. Plus rok studia

Zdravotní sestry zřejmě nebudou potřebovat vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Předpokládá to novela zákona o nelékařských povoláních, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Změna by měla nastat od září 2017. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Předlohu nyní posoudí zdravotnický výbor.

Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Poslanec ANO David Kasal označil za anomálii, že sestry musejí studovat sedm let. Vít Kaňkovský z KDU-ČSL ale označil za lehce přehnaná očekávání, že předloha hned zajistí zvýšení počtu sester. „Změna neřeší všechno,“ souhlasil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Musí být podle něho spojena s lepším ohodnocením sester.

Odklon od Evropy, kritizuje Heger 

Kritický k předloze byl naopak bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Podle něho jde o odklon od evropské tendence posílit vzdělávání sester.

Video Události
video

Události ČT: Se změnami kvalifikace sester by se měla změnit i kvalita středních škol

Předloha by měla podle důvodové zprávy stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. K jejím cílům patří i snazší návrat zdravotnických pracovníků, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví. Praktické sestry by mohly pracovat bez odborného dohledu všeobecné sestry a porodní asistentky. 

V letech 2010 až 2015 ubylo v českých nemocnicích téměř tisíc tři sta sester a dalšího ošetřovatelského personálu a tento trend pokračuje. Sester ubývá nejvíc v akutní nemocniční péči. Předloha zruší povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří desítky let ve zdravotnictví pracují.

Video Události, komentáře
video

Šnajdrová: Vzdělávání sester by mělo být především jednotné

Od roku 2011 mohly sestry žádat o zmírnění tvrdosti zákona, většina žádostí byla zamítnuta. Zruší se také kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání a podle ministerstva zdravotnictví neplnil dostatečně motivační roli ani nebyl dostatečně efektivní.