Houbami se otrávilo třikrát více lidí než loni, pletou si hlavně muchomůrky

12 minut
Předseda mykologické společnosti: Letos byl poměrně velký výskyt růžovky, je zaměňována za muchomůrku tygrovanou
Zdroj: ČT24

Výrazný nárůst otrav houbami zaznamenali letos toxikologové. Oproti minulému roku se na ně nemocnice obracejí třikrát častěji. Lékaři a občané se na toxikology obrátili stotřicetkrát, nemocnice ve 52 případech, z nichž polovina se týkala dětí.

Podle předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy je to proto, že je letos všeobecně více hub než v loňském suchém roce, ale také kvůli podobnosti některých jedovatých hub s jedlými, které hodně rostly v minulých měsících.

K největším postrachům českých lesů a košíků patří letos muchomůrka tygrovaná. Letos způsobila již 22 otrav. Jsou jí totiž výrazně podobné jedlé muchomůrky šedivka a růžovka. Ty přitom na počátku léta hojně rostly.

Muchomůrka tygrovaná
Zdroj: Wikipedia.org

„Byl poměrně velký výskyt muchomůrky růžovky, tu jsme zaznamenali na mnoha místech, v poslední době spíše ve vyšších polohách,“ podotkl Landa v rozhovoru pro ČT 24. 

Další zaměňovanou jedovatou muchomůrkou je muchomůrka zelená. „Nejčastěji se udávají pečárky, bedly a holubinky,“ upřesnil Jaroslav Landa. Samotná jedovatá muchomůrka zelená by měla být nápadná svojí barvou, ta však může houbaře oklamat. „Jsou druhy blízké muchomůrce zelené, které mají stejnou jedovatost,“ varoval šéf mykologické společnosti.

Kdo se chce vyhnout nebezpečným záměnám při sběru hub, může se místo na muchomůrky zaměřit na hřiby. Mezi nimi je jedovatý pouze hřib satan. Některé další druhy, které bývají občas také označovány za satany, jsou sice hořké, ale ne jedovaté. Skutečný satan je přitom vzácný a navíc snadno rozpoznatelný vzhledem k bílému klobouku a červenému třeni.

Satan je navíc jedovatý pouze za syrova. Potom je ale jedovatý za všech okolností. „Nesmí se ochutnávat a nesmí se ochutnaný kousek polykat. I po tom kousku vznikají nepříjemné potíže,“ varoval předseda České mykologické společnosti.

Otrava houbami se projevuje různě podle toxických látek, které v houbách jsou. Například otrava muchomůrkou tygrovanou „se projevuje nevolností, malátností, blouzněním, čichovými a zrakovými halucinacemi a bolestmi břicha,“ popsal vedoucí Toxikologického informačního střediska Sergej Zacharov.

Hřib satan
Zdroj: Wikipedia.org

Liší se také doba, kdy se projeví. „Otravy mají určitou dobu latence, než se projeví. Jsou otravy, které se projeví do půl hodiny, do dvou hodin. Mezi ně patří většina hub. Ale muchomůrka zelená je nebezpečná i tím, že doba její latence je minimálně šest hodin,“ uvedl Jaroslav Landa.

Pokud někdo jedovatou houbu sní, měl by co nejrychleji vyprázdnit žaludek, poté hodně pít a případně použít živočisné uhlí. U muchomůrky zelené však dlouhá doba, než se otrava projeví, účinnost všech opatření snižuje. „V organismu pokročí trávení snědené hmoty,“ vysvětlil předseda mykologické společnosti.

I přesto, že je letos hub i otrav podstatně více než loni, rostou pouze v některých regionech. Velmi příznivé podmínky panují na Šumavě. „Počasí je velmi příznivé, v lesích je mokro a plodnice vesele vyrůstají,“ uvedl mykolog Jan Wipler. Horší je situace v nižších polohách, kde podle Jaroslava Landy stále doznívá sucho a teplo z předchozích měsíců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 2 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 3 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 5 hhodinami
Načítání...