Učitelům dala vláda naději, že jim vzrostou platy už od září

Učitelé a další pracovníci školství mají naději, že jim porostou platy už od září, nikoliv až od ledna příštího roku. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) po jednání o rozpočtu uvedl, že na to bude hledat peníze. Vláda by o tom měla jednat ještě do konce prázdnin.

Růst platů už od září žádaly školské odbory. Po středečním jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministryní školství Kateřinou Valachovou (oba ČSSD) a dalšími předsedy koaličních stran se zdá, že by mohly uspět.

Valachová má nyní jednat o růstu platů s Babišem. Do konce července má mít vláda na stole jasnou zprávu, zda bude možné platy zvednout. Pokud se prostředky najdou, měl by kabinet vše odhlasovat na schůzi, která se uskuteční 24. srpna. Navýšení by se v takovém případě stihlo už od září.  

Babiš vyčíslil náklady na 1,85 miliardy korun pro učitele a 260 milionů pro nepedagogické pracovníky. „Musíme se na ministerstvu podívat, jestli jsme schopni najít nějakou rezervu z titulu úspory státního dluhu, kde tedy šetříme dost významně. Uděláme pro to maximum,“ řekl.

Zlepšit platy učitelů potrvá roky 

Vláda v červnu schválila zvýšení peněz na platy učitelů od příštího roku o osm procent, z čehož půjde šest procent na tarifní složku. Nepedagogičtí pracovníci ve školách by si měli stejně jako ostatní státní zaměstnanci polepšit o pět procent, z toho čtyři procenta by měla jít do pevné složky.

Video Zprávy ve 12
video

Učitelům by mohly růst platy už od září

Učitelům by mohly růst platy už od září

Valachová: Zlepšit platy učitelů bude znamenat několikaleté úsilí

Události: Ministerstvo financí se bude snažit peníze pro učitele najít

Seidlová ze školských odborů: Hned 1. září by to byl dobrý signál, že školství je vládní priorita

Učitelé jsou podle ministryně kvůli nízkým platům stále méně motivovaní děti vzdělávat. Bude se proto snažit, aby jim platy rostly i na začátku roku 2017: „Aby jim tato vláda dala jasně najevo progres. Zásadní zlepšení bude znamenat několikaleté úsilí.“

Platy ve školství rostly loni pomaleji než v jiných sektorech tuzemské ekonomiky. Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26 787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly o 2,2 procenta na 23 579 korun. Průměrný plat učitelů byl loni 26 987 korun, nepedagogové, kterých je asi 60 tisíc, si průměrně vydělali 15 188 korun měsíčně.

Vysoké školy chtějí zabránit propadu výdajů

Ve středu se jednalo také o vysokých školách, za které se schůzky zúčastnil předseda České konference rektorů Tomáš Zima a předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer. Univerzity chtějí ještě letos získat 260 milionů, které jim chybějí ve srovnání s loňským rokem.

Pro návrat na úroveň roku 2015 potřebují v návrhu státního rozpočtu na příští rok 1,3 miliardy korun navíc. „Chybí nám do té 1,3 miliardy ještě 700 milionů korun, takže o tom jako minimu budu jednat,“ uvedla Valachová s odkazem na aktuální návrh rozpočtu. 

Sobotka pak požádal Valachovou a Babiše, aby hledali peníze i na růst platů zaměstnanců vysokých škol. „Pokud by měly narůst mzdy jako v ostatních segmentech školství, tak náš odhad hovoří o 900 milionech,“ vypočítal Zima. Pracovníci vysokých škol nejsou placeni přímo ze státního rozpočtu. Proto by mohla nastat situace, kdy by se jejich výdělky na rozdíl od pracovníků regionálního školství nezvýšily.