Zeman podpořil stažení církevních žalob na obce

Prezident Miloš Zeman podle šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla podpořil, aby Česká biskupská konference stáhla žaloby na obce kvůli církevním restitucím. Ke stejnému kroku konference sáhla minulý týden u krajů. Zástupci měst a obcí se s prezidentem také shodli na nutnosti změny rozpočtového určení daní.

„Stejně jako vláda i prezident podpořil naši snahu, aby Česká biskupská konference stáhla žaloby na obce, jako to doporučila u krajů,“ řekl Lukl. S vládou Svaz měst a obcí jednal v pondělí.

O stažení žalob na kraje, v nichž se domáhali určení vlastnictví majetku, rozhodli biskupové na Velehradě 7. července. Ke stažení žalob vyzvali i řády a kongregace působící v Česku.

Prezident obce podporuje také ve změně systému určení daní

Dalším tématem schůzky Zemana s Luklem bylo rozpočtové určení daní. „Jsem rád, že jsme se s prezidentem shodli na nutnosti změnit rozpočtové určení daní, neboť ten vzorec, podle kterého se přepočítávají a posílají daně z centra, ať už obcím nebo krajům, je velmi složitý,“ řekl Lukl.

Prezident obce podporuje ve změně systému určení daní (zdroj: ČT24)

Oba souhlasí s tím, že by obce, kraj a stát v určitém poměru mohly participovat na dani z přidané hodnoty. Bavili se také o takzvané motivační složce, tedy podílu na daních z příjmů podnikatelů. Podle Lukla by bylo dobré najít nový systém, který by obce motivoval, aby na svém území podporovaly podnikání.

Lukl věří tomu, že do konce roku bude vytvořen expertní návrh, který by mohl spočívat právě v navázání na jednu daň nebo ve vrácení vhodné motivace. Poznamenal, že ze strany ministerstva financí je vůle náhradní systém hledat.

Za třetí důležité téma hradního jednání Lukl označil poplatkovou povinnost za jímání podzemních vod a odvádění odpadních vod. „Shodli jsme se, že by v konečném důsledku neměla dopadnout na občana jako takového. Určitého navýšení se neobáváme, ale mělo by být rozprostřeno,“ řekl novinářům. Navýšení pro lidi by podle něj mělo být maximálně o dvojnásobek.

  • Zákon o majetkovém vyrovnání začal platit 1. ledna 2013. Církve měly rok na podání žádostí, nakonec jich bylo přes 5000 a týkaly se více než 100 000 pozemků, téměř 2000 staveb včetně několika památek a stovek uměleckých děl. Nejvíce žádostí dostaly Lesy ČR a Státní pozemkový úřad. Především zpočátku se státu nedařilo plnit půlroční zákonnou lhůtu na uzavření dohod o vydání majetku.
  • Na konci roku 2014 zbývalo projednat 1494 nároků církví. S tím, jak bylo v roce 2015 projednáno více výzev, zvýšil se počet žalob, uvádí vládní výbor k dopadům zákona o církevních restitucích ve zprávě, kterou předložil vládě. SPÚ zbývá projednat 170 výzev ze 3501. Lesy ČR mají projednat ještě 62 z více než 2200 výzev. Na ministerstvu kultury je ještě 38 neprojednaných výzev.