Manželský spor skončil výbuchem auta, muž dostal osmiletý trest

Na osm let do vězení by měl jít muž, který nastražil manželce do auta výbušný systém. Verdikt zatím není pravomocný. Oproti požadavku žalobkyně stanovil soud mírnější trest. Vzhledem k tomu, že žena výbuch přežila a obžalovaný tvrdil, že ji chtěl jen postrašit, uznal ho vinným pouze z obecného ohrožení. Státní zástupkyně byla přesvědčena, že šlo také o pokus o vraždu. 

Octavia, do které usedla čtyřicetiletá žena, explodovala loni v dubnu na sídlišti v pražských Horních Měcholupech. Řidička utrpěla vážné zranění. Policisté našli výbušný systém a zprvu zjišťovali, zda nešlo o projev konkurenčního boje místních vietnamských skupin. Nakonec ale zjistili, že šlo o manželský spor.

Obviněný manžel se k činu přiznal. Hájil se tím, že ženu nechtěl zabít, ale postrašit. Učinil tak z přesvědčení, že je mu nevěrná.

Ačkoli soud uznal, že vše proběhlo tak, jak obžaloba vylíčila, z právního hlediska případ zhodnotil jinak než žalobkyně. Ta v závěrečné řeči navrhla dvanáct let vězení za pokus o vraždu v souběhu s obecným ohrožením. Soud ale případ vyhodnotil pouze jako obecné ohrožení a současně udělil trest o třetinu kratší.

Soudkyně Dana Pacholíková to zdůvodnila tím, že žena výbuch přežila a brzy se vzpamatovala i ze zranění. Zároveň uznala, že se u muže dlouhodobě hromadil stres kvůli složité rodinné situaci.