Další úspěch Česka. Miliardové nároky Diag Human neuznala ani Belgie

Za Česko se ve sporu s Diag Human postavil další stát. Prvoinstanční soud v Belgii podle českého ministerstva zdravotnictví potvrdil, že rozhodčí nález z roku 2008, podle kterého měl stát firmě zaplatit víc než osm miliard, je nevykonatelný. Obě strany vedly dlouholetou arbitráž kvůli údajně zmařenému obchodu s krevní plazmou. Ve prospěch Česka se už vyslovily zahraniční soudy v několika zemích.

„Po vítězstvích Česka před soudy v Rakousku, Francii, Švýcarsku, Velké Británii a úspěchu před soudem v Amsterdamu se tak jedná o další v řadě rozhodnutí vydaných ve prospěch České republiky v řízeních zahájených společností Diag Human SE před zahraničními soudy,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Naposledy se za Českou republiku postavil loni v listopadu obchodní soud v nizozemském Amsterdamu. Firmě Diag Human nařídil uhradit náklady řízení ve výši 9755 eur (264 tisíc korun). Firma se ale proti rozsudku odvolala.

Podle Česka spor skončil, firma to odmítá

Diag Human se s Českem řadu let soudila kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Spor skončil podle státu v červenci 2014, kdy přezkumný rozhodčí senát ve složení Petr Kužel, Milan Kindl a Jiří Schwarz vydal usnesení, kterým arbitráž zastavil.

Usnesení rozhodci odůvodnili tak, že věc již byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají žádné právní účinky.

Firma s tím ale nesouhlasí a zpochybnila i nestrannost rozhodců. Nález z roku 2008, na jehož základě jí měla Česká republika zaplatit 8,33 miliardy korun a úroky jako náhradu škody, podle ní i nadále platí, protože ho arbitři výslovně nezrušili.

Od roku 2011 proto firma zahájila proti Česku několik soudních řízení, v nichž požadovala výkon rozhodčího nálezu z roku 2008. V těchto sporech už ve prospěch Česka rozhodly soudy v několika zemích. Právní zástupce Diag Human Jan Kalvoda už dříve řekl, že řízení probíhají ještě v Lucembursku a v USA.