Vězeňská služba dostane navíc 700 milionů, Pospíšil chtěl víc

Praha – Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil žádal navýšení rozpočtu Vězeňské služby ČR o víc než 900 milionů korun. Vláda ovšem vzala na vědomí pouze posílení rozpočtu o 700 milionů, přičemž Pospíšil dostane navíc jen 150 milionů z vládní rozpočtové rezervy, zbytek půjde z rozpočtu ministerstva: 250 milionů korun ušetřených na sociálních výdajích, 150 milionů z nespotřebovaných dalších výdajů a 150 milionů z justiční kapitoly. „Všechny peníze použijeme pouze na věcné výdaje v sekci vězeňské správy,“ uvedl Pospíšil po jednání vlády a dodal, že ještě neví, jak získá 150 milionů z justiční kapitoly.

Vězeňská služba tvrdí, že peníze potřebuje na provoz, na platy a na investice. Se schváleným letošním rozpočtem 7,5 miliardy korun prý může služba fungovat jen do poloviny roku. K posílení rozpočtu vězeňské služby vyzvala kabinet i sněmovna. Vláda ale v minulých týdnech několikrát přerušila debatu o této žádosti kvůli dalším jednáním mezi ministerstvy spravedlnosti a financí. 

Otazníky nad požadovanou sumou už dříve vyjádřil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Poukazoval například na poměr mezi počtem zaměstnanců služby a vězňů a na to, že služba nemá obsazena všechna pracovní místa, ačkoliv na ně dostává peníze. 

Zástupci ministerstva a služby to zdůvodňovali mimo jiné fluktuací zaměstnanců. „Personální situace je velmi komplikovaná,“ uvedl ředitel služby Jiří Tregler. Upozorňovali také na to, že platy ve vězeňské službě jsou řádově o tisícikoruny nižší než v ostatních bezpečnostních sborech. Jako o zásadě hovořil před poslanci ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) o tom, že na dva vězně by měl připadat zhruba jeden pracovník. „Není to jinde jinak,“ podotkl.   

Ministerstvo se zároveň snaží najít způsob, jak snížit počet vězňů. Jde například o úpravu podmíněného propouštění a častější využívání alternativních trestů včetně domácího vězení. České věznice jsou totiž přeplněné, loni tam bylo asi 23 tisíc vězňů.

Ministři schválili rozšíření pravomocí vězeňské služby

Vězeňská služba by od příštího roku mohla mít větší pravomoci při vyšetřování trestných činů a přestupků spáchaných ve věznicích. S novelou připravenou ministerstvem spravedlnosti souhlasila vláda. Dozorci a justiční stráž mají mít podle této změny zákona o vězeňské službě také možnost použít vůči vězňům víc donucovacích prostředků než dosud.

Dozorci by mohli podobně jako policisté používat například slzotvorné spreje či elektrické paralyzéry. Takzvaný taser je podle úřadu šetrnější a zároveň pro okamžité zneškodnění účinnější než střelná zbraň. Při jeho použití zároveň odpadají náklady na léčení po zásahu.

Věznice
Zdroj: ČT24

Příslušníci vězeňské služby by mohli nově při odhalování zločinů moci požadovat vysvětlení od vězňů či dozorců. Nově jim také bude umožněno zjišťovat totožnost u lidí, kteří se sdržují v okolí střežených objektů, a budou mít oprávnění proti nim také zakročit. V případě, že vyšetřují trestný čin, budou mít instituce nebo firmy podle novely povinnost poskytnout jim informace včetně osobních údajů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Včasný záchyt rakoviny slinivky. Praktici zapojí nové diabetiky do prevence

Zlepšuje se snaha o včasný záchyt jedné z nejagresivnějších chorob, kterou je rakovina slinivky. Ročně jí v Česku onemocní na 2700 lidí. Dalších pěti let se dožívají jen jednotky procent pacientů. Od června začnou praktičtí lékaři oslovovat k preventivnímu vyšetření nové pacienty s cukrovkou.
před 1 hhodinou

V Česku začínají platit vládní opatření k cenám pohonných hmot

Od půlnoci z úterý na středu začínají platit vládní opatření proti dalšímu prudkému zdražování pohonných hmot v Česku. Jejich součástí je stanovení maximální ceny paliv, kterou ministerstvo financí pro středu stanovilo na 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne.
před 4 hhodinami

VideoZoologové vypustili v Plzni zachráněné netopýry do přírody

Netopýři zachránění pod střechou rekonstruované plzeňské školy se vrátili do přírody v rezervaci Kamenný rybník. Vypustili je tam zoologové s místními dětmi. Netopýři předtím strávili v záchranné stanici skoro čtyři měsíce. Zvířata dostala před svým vypuštěním najíst, netopýr zvládne sníst deset moučných červů denně. Pak se 140 netopýrů vydalo do přírody. I když v některých případech to šlo obtížněji, protože se potřebují před rozletem zahřát. Kamenný rybník poskytuje ideální podmínky. „Je tady jednak vodní hladina, takže netopýři tady budou mít dostatek příležitostí k lovu. Pak je tady les a tady kousek jsou i starší stromy, kde budou mít možnost úkrytů,“ vysvětlila zooložka Ivana Hradská.
před 10 hhodinami

Systém důchodového pojištění by letos podle ministerstva měl skončit v plusu

Systém penzí ke konci února vykázal schodek necelých šesti miliard korun, což je nejnižší deficit za posledních pět let. Ministerstvo práce a sociálních věcí po mnoha ztrátových letech očekává, že na konci letošního roku by měl systém skončit v plusu. Na příčinách příznivého trendu se ale zástupci nové a minulé vlády neshodnou.
před 11 hhodinami

VideoTuristu v Krkonoších zranil uvolněný kámen. Správa parku opatření nechystá

Správa Krkonošského národního parku nechystá žádná opatření v souvislosti s neobvyklou nehodou, při které v sobotu zranil turistu na horské cestě uvolněný kámen. Kus skály se uvolnil v prudkém svahu a kutálel se asi dvě stě metrů. Skupinka turistů ho sice zaregistrovala, avšak kámen na poslední chvíli změnil dráhu a jednu z osob zasáhl. Společníci zraněného volali nouzovou linku a ihned se rozběhla záchranná akce. Na místo vyletěl vrtulník, který ovšem kvůli terénu nemohl přistát a ke zraněnému se museli lékař se záchranářem spustit. Zaměstnanci parku mají v popisu práce sledovat u cest třeba stromy náchylné k pádům či právě kameny. Pokud jsou nebezpečné, zařídí se náprava. Této události se ale podle správy parku nedalo zabránit.
před 11 hhodinami

Ministerstvo určilo maximální ceny paliv

Ministerstvo financí v úterý poprvé zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na následující den, tedy na středu. Lidé za benzin zaplatí maximálně 43,15 koruny za litr s DPH, v případě nafty určil resort maximální cenu 49,59 koruny za litr s DPH. Jde o součást balíčku opatření, o kterých minulý týden rozhodla vláda kvůli vysokým cenám paliv. Unie nezávislých petrolejářů ovšem tvrdí, že cenový strop byl vypočítán špatně.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoCílem Trumpa je Írán bez jádra. Co bude po ultimátu, neví nikdo, míní Pojar

Diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar si myslí, že Írán kvůli ultimátu prezidenta USA Donalda Trumpa Hormuzský průliv neotevře. „Na druhou stranu nějaká dohoda je vždycky možná, možná se dočkáme i nějakých překvapení,“ uvedl. Trump podle něj má svéráznou rétoriku a používá nejrůznější hyperboly a nadsázky a někdy si zdánlivě protiřečí ve svých výrocích. Do konfliktu šel podle diplomata proto, aby Írán neměl jaderný program a nemohl dlouhodobě ohrožovat své sousedy. Trump chce podle Pojara mít Írán po této válce jiný, než tomu bylo posledních padesát let. „Každopádně si myslím, že je možné říct, že v následující době – teď nevím, jak bude dlouhá – tak Írán jadernou bombu mít nebude,“ dodal Pojar. Co nastane po uplynutí ultimáta, neví. „A myslím, že to neví ani jedna ze stran,“ podotkl Pojar v Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem.
před 12 hhodinami

VideoVývojáři testují na jihu Čech obří zemědělský dron

Rozpětí přes tři metry a schopnost nést stokilový náklad – to jsou parametry zemědělského dronu, který prochází testováním na jihočeských polích. Dron dokáže ošetřit porosty jen v místech, kde chybí živiny nebo se rozmnožil plevel. Zemědělci by tak nemuseli přejíždět traktory celá pole a snížili by spotřebu chemických postřiků a hnojiv. Zároveň by mohli zahnojit pole i v době, kdy jsou podmáčená. Tvůrci dronu jej nyní testují, aby byl bezpečný pro používání na polích, aby bezpečně rozprášil postřik a mohl dělat další aktivity. Stále ale chybí jednotný evropský postup, jak takové drony v zemědělství používat. Podle Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského by měl být hotový do tří let.
před 12 hhodinami
Načítání...