Nové hlukové mapy ukáží, kde je ohroženo zdraví

Hygienici po pěti letech od poslední série měření aktualizují hlukové mapy. Zkoumají, jak se změnila zátěž na jednotlivých místech, a chtějí ukázat, kde je zapotřebí zajistit nová protihluková opatření.

Video Události
video

Reportáž: Měření hluku ukáže místa, kde stavět stěny

Dlouhodobé vystavení nadměrnému hluku má dopady na lidské zdraví. „Nadlimitní hluk má negativní účinky na kardiovaskulární systém, jako je ischemická choroba srdeční a hypertenze, a potom účinky na spánek,“ vysvětluje Zdeňka Vandasová ze Státního zdravotního ústavu.

U zmíněné ischemické choroby srdeční je ta prahová hodnota šedesát decibelů. Na pražském sídlišti Spořilov, který kvůli rušné Spořilovské ulici platí za jedno z nejhlučnějších míst v metropoli, se přitom dají naměřit i hodnoty osmdesáti decibelů. „Ovlivňuje nás to. Špatně spíme, jsme hodně unaveni, a i jsme v souvislost s hlukem onemocněli,“ dodává místopředsedkyně SOS Spořilov Jana Růžičková.

Překračování limitů potvrzují i hlukové mapy, které v těchto dnech hygienici aktualizují po celé republice. Používá se pro zjištění, odkud hluk jde. „Díky akustické kameře jsme schopni rozlišit jednotlivé zdroje,“ vysvětluje Pavel Junek z Národní referenční laboratoře pro komunální hluk. Nástroj je doplňkem při tvorbě hlukových map, které vznikají výpočty v okolí hlavních silnic, železnic, letišť a aglomerací.

Na základě hlukových map teď mají vzniknout akční plány, které navrhnou protihluková opatření. Mezi ně patří třeba speciální stěny nebo tichý asfalt, který položili minulý měsíc v Brně.