I Slunce mělo na chvíli svou pihu, jmenuje se Merkur

Češi mohli v pondělí odpoledne pozorovat úkaz viditelný jen asi třináctkrát za století, přechod planety Merkur před Sluncem. Začal krátce po poledni vysoko nad obzorem a sledovatelný by měl být téměř po celou dobu trvání až do západu Slunce. Přímý pohled do Slunce může poškodit zrak, zájemci však mohli navštívit hvězdárny.

Přechod Merkuru přes Slunce
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Přechod Merkuru před Sluncem je jednou z mála příležitostí, jak tuto planetu spatřit na vlastní oči. Merkur se totiž nachází blízko Slunci, ukrývá se v jeho svitu a nikdy se od něj na obloze příliš nevzdaluje.

Nechráněný pohled může poškodit zrak, lidé mají raději navštívit hvězdárny

Zhruba třináctkrát za století se ale Slunce, Merkur a Země dostanou do jedné přímky. Kotouček planety se pak promítá na Slunce a ze Země je vidět neosvětlená polokoule Merkuru jako tmavý bod na slunečním disku.

Merkur jako drobná tečka se víc než sedm hodin pomaličku přesouval přes sluneční disk. „Pozorování přechodu Merkuru je oříšek, protože planeta je příliš malá na to, aby byla vidět proti Slunci i přes filtr nebo pouhýma očima. To znamená, že je potřeba použít dalekohled,“ popsal mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Video Události
video

Události: Přechod Merkuru přes Slunce

Události: Přechod Merkuru přes Slunce

Studio 6: Kdo má dalekohled, může si přechod Merkuru promítnout, na ostatní čekají na hvězdárnách

Redaktorka ČT: Zájem lidí o sledování je veliký

Do dalekohledu by pozorovatelé měli dát filtr na pozorování slunce, nebo využít čočkový dalekohled, ale nedívat se do něj a promítnout si obraz Slunce s malým „kolečkem“ Merkuru na bílou podložku. Při pozorování by lidé měli z opatrnosti raději navštívit hvězdárny. Nechráněný pohled totiž může vážně poškodit zrak.

Přímý přenos přechodu Merkuru před Sluncem nabídla také Hvězdárna a planetárium Brno.

„Připravili jsme také speciální přednášku o Merkuru, což je planeta, o které jsme se během minulého roku dozvěděli poměrně dost nových informací. Byla to planeta, která dlouho unikala pozornosti astronomů. Na hvězdárně bude dále možné pozorovat i měsíc, pokud bude stačit kapacita dalekohledů. Připravena je také interaktivní výstava,“ zval návštěvníky astronom Jakub Rozehnal ze Štefánikovy hvězdárny v Praze.

„Merkur byl v minulosti nesmírně vulkanicky aktivní. Oblasti tvořené litou lávou pokrývají v podstatě celý povrch Merkuru. Planeta má obrovské železné jádro,“ popisuje Rozehnal.

  • Celkový přechod Merkuru přes Slunce mohli sledovat obyvatelé většiny zemí západní a střední Evropy, Spojených států amerických, Kanady a Jižní Ameriky. Merkurovu putování „po slunečním kotouči“ se obsáhle věnuje americká vládní agentura NASA.

Naposledy Češi úkaz viděli v roce 2003

Naposledy Češi mohli tento jev vidět v roce 2003. Podle Suchana nejde o běžný úkaz, ale není ani tak vzácný jako třeba přechod Venuše. Přechod se objevuje většinou v květnu nebo listopadu. Zatímco listopadový nastane za tři roky, další květnový se odehraje až v roce 2049.