Janoušek může zůstat na svobodě – není jasno, kde se má léčit

Odsouzenému lobbistovi Romanu Janouškovi v pondělí vyprší zdravotní propustka z vězení, výkon trestu ale zatím nenastoupí. Kvůli pooperačnímu stavu totiž požádal o prodloužení pobytu na svobodě, jenže soud do pondělí nestihne rozhodnout, protože neví, zda by podnikatelovy potíže nebyla schopná léčit vězeňská nemocnice.

Roman Janoušek
Zdroj: ČTK Autor: Pospíšil Aleš

Janoušek si odpykává čtyřapůlletý trest za řízení v opilosti, při kterém před čtyřmi lety srazil řidičku a pokusil se ujet. Do vězení v Brně-Bohunicích nastoupil v listopadu 2014 a opustil ho na konci letošního února kvůli operaci hlavy. Před čtyřmi lety mu totiž náraz lodního stěžně způsobil hematom a od té doby má zdravotní potíže, které si nakonec vyžádaly operaci v Ústřední vojenské nemocnici.

Krajský soud v Brně lobbistovi pro zdravotní pobyt mimo žalář vyměřil dvouměsíční lhůtu, která vyprší 9. května. Podle jednoho ze zdravotních posudků, do kterého nahlédla ČT, ale Janoušek od operace trpí závratěmi a poruchami vidění. „Jeho stav se permanentně zhoršuje,“ doplňuje podnikatelův advokát Vít Široký.

Potíže s neurologií 

Janoušek proto počátkem tohoto týdne požádal o prodloužení propustky, a oddálil tak i nástup opětovného výkonu trestu. Brněnský krajský soud totiž podle všeho nestihne do pondělí o žádosti rozhodnout, protože čeká na vyjádření věznice, zda by byla schopná léčit lobbistu zdejší trestanecká nemocnice.

Video Události
video

Odsouzený Roman Janoušek zatím zůstane na svobodě

Mluvčí bohunického žaláře Dana Krejčířová navíc informovala, že o dalším Janouškově osudu speciální lékařská komise teprve rozhodne: „V průběhu týdne se po prostudování lékařských zpráv vyjádří, zda je věznice Brno schopna se o odsouzeného postarat, nebo jestli to v jejích možnostech není.“

V Česku sice fungují dvě nemocniční zařízení pro vězně – v Brně a na pražské Pankráci – není ale jasné, zda by mohlo Janouška některé z nich přijmout, protože lobbista potřebuje péči neurologů, a takovou specializací ani jedna z nemocnic nedisponuje. „Neurolog je žádané zboží a špatně se shání. Musíme pacienty vyvážet ven do okolních zdravotnických zařízení,“ potvrzuje vězeňská lékařka Zdenka Bauerová.