Za padělání směnky v kauze Oleo Chemical žádá žalobkyně dvanáct let

Za padělání bezmála stotřicetimilionové směnky by měl jít spoluzakladatel petrochemické firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek na osm až dvanáct let do vězení. Ve své závěrečné řeči před pražským krajským soudem to navrhla státní zástupkyně Marcela Hrubá, soud požádala o trest v horní hranici. Obhajoba žádá zproštění obžaloby.

Výrobní závod petrochemické společnosti Oleo Chemical v Liberci
Zdroj: ČTK Autor: Radek Petrášek

Kamil Jirounek si podle obžaloby opatřil dokumenty a falešnou směnku na 127 milionů korun, podle kterých měl spolumajitel firmy Ravak Jindřich Vařeka starší dluh vůči firmě Západočeská investorská. Jirounek pohledávku oficiálně koupil a chtěl od Vařeky peníze vymáhat v civilním řízení.

Krajský soud v minulosti Jirounka – a dalšího spoluobviněného, Radka Nováka – zprostil obžaloby. Odvolací soud toto rozhodnutí zrušil, nařídil doplnění důkazů, a tak se soud kauzou zabývá podruhé. Podle státní zástupkyně všechny doplněné důkazy ukázaly na pravdivost obžaloby. „Obhajobu obžalovaných považuji za čistě účelovou,“ prohlásila žalobkyně Hrubá. Stejný trest jako pro Jirounka navrhla i pro Nováka.

Advokát: Můj klient nemá padělatelskou dílnu

Jirounek v závěrečné řeči uvedl, že o falešné směnce nevěděl. Když zjistil, že je falešná, tak ji odmítl vymáhat v civilním řízení, jak tvrdí obžaloba. „Veškeré důkazy jen potvrzují původní verzi, že jsme o falešné směnce nevěděli. Domnívám se, že jsem se žádného trestného činu nedopustil,“ zdůraznil.

Jeho advokát Eduard Bruna pak žalobkyni zkritizoval za to, že případ posuzuje podle nejpřísnější kvalifikace. Sám tvrdí, že ji nejde použít, protože se odvíjí od počtu zfalšovaných dokumentů a nikoliv od částky, která je na nich vyčíslená. „Nevím o tom, že by můj klient měl padělatelskou dílnu,“ podotkl.

Návrh na zproštění obžaloby zdůvodnil tím, že pro odsouzení nejsou důkazy. Soud o případu rozhodne ve středu odpoledne.

Obžaloba měla původně i druhou část, podle které si Jirounek v letech 2009 a 2010 půjčil od Vařeky přes 96 milionů korun. Při půjčování peněz ale podle spisu věděl, že dluh nevrátí do slíbené lhůty a peníze utratil pro vlastní potřebu. Tato tvrzení obžaloby se však neprokázala a soud proto šéfa firmy v této části pravomocně zprostil obžaloby.

V síti vyvedených peněz a úvěrových podvodů

Souběžně s případem směnky tuzemská justice řeší i další případy spojené s Oleo Chemical. Pražský městský soud se snaží rozplést případ údajného vyvádění firemních peněz, kde Jirounek figuruje s obchodním partnerem Michalem Urbánkem nebo lobbistou Ivo Rittigem. Jirounek při výpovědi obžalobu označil za absurdní a odmítl tvrzení, že by vlastní firmu tuneloval.

Další kauza se týká údajného úvěrového podvodu, za který soud šéfa Oleo nepravomocně poslal na pět let do vězení. Odvolací soud však tento verdikt v neveřejném jednání zrušil a justice bude muset případ znovu projednat, i toto obvinění Jirounek už dříve odmítl. Za příčinu některých kauz považuje obchodní spory, které vede s majiteli firmy Ravak.