Sisák a Hala by mohli z vazby, žalobce žádá kauci 15 milionů

Petr Sisák a Ivo Hala obvinění v kauze Via Chem by mohli z vazby. Státní zástupce podle informací České televize umožní jejich propuštění, pokud složí kauce po 15 milionech korun. Do vazby šli podnikatel a advokát obvinění v souvislosti s insolvenčním řízením s Via Chem Group kvůli obavám žalobce, že by mohli utéct, ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti.

Petr Sisák
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Že by Ivo Hala mohl vyjít z vazební věznice, potvrdil ČT jeho advokát Lukáš Trojan. „Vrchní státní zástupce rozhodl o přípustnosti složení peněžité záruky ve výši 15 milionů korun. Zároveň uložil našemu klientovi zákaz vycestování,“ uvedl.

Ivo Hala s Petrem Sisákem skončili ve vazbě ve druhé polovině ledna. Na policii přišli sami den po razii v ústecké Spolchemii, u které nebyli. Objevily se spekulace, že k nim unikly informace od policie, která je proto nezastihla, což popřeli. Zůstali poté v policejní cele, odkud šli do vazby.

V případu Via Chem obvinila policie celkem čtrnáct lidí, devět z nich přímo figurovalo kolem insolvence, zbylých pět mělo podle vyšetřovatelů okrajovou roli. Stíhání se týká zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu.

Kauza souvisí hlavně s reorganizací Via Chem Group, jejíž zmanipulovaná insolvence byla údajně potřeba, aby ústecká chemička zůstala pod vlivem Petra Sisáka. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun.