Altner: Jistinu jsem zaplatil. ČSSD vyprazdňuje své účty

10 minut
Altner: Jistinu jsem zaplatil. ČSSD vyprazdňuje své účty
Zdroj: ČT24

Soud zamítl žádost bývalého advokáta Zdeňka Altnera o zablokování peněz na účtech ČSSD, a to z formálních důvodů. Nezaplatil požadovanou jistinu 10 tisíc korun. Sám Altner ale tvrdí, že částku složil. ČSSD má svému někdejšímu právníkovi podle pravomocného rozsudku zaplatit 337 milionů korun.

Vy jste spolu se svými advokáty požádal soud pro Prahu 1, aby zablokoval účty sociální demokracie. Soud tak odmítl učinit. Prý z formálních důvodů, protože jsem nesložil jistinu 10 tisíc korun. Vy tvrdíte, že jste tak učinil. Kdy a kde tedy?

Zákon stanovuje denní lhůtu pro složení jistiny, která podle mého názoru nabíhá první den, kdy je možné tuto jistinu složit do pokladny soudu. Ten první den byl dnešek (pondělí) a složil jsem jí v provozní době, kdy pokladna soudu fungovala.

Jak tedy vysvětlit to zamítavé rozhodnutí soudu z formálních důvodů?

Já mu nerozumím. V každém případě máme doklady o tom, že ta soudní jistina i poplatek byly dneska řádně složené.

Jak budete postupovat dál?

Já jsem využil svého zákonného práva k tomu, abych požádal soud o ochranu vůči tomu, že ČSSD vyprazdňuje svoje účty, a ohrožuje tak výkon rozhodnutí městského soudu. Tím návrhem byla založena pravomoc soudu, aby ve věci rozhodl. Ale současně i jeho odpovědnost. Nemohu vědět do budoucna, kdy a jaké finanční prostředky ČSSD bude mít a případně kam je nějakým způsobem předisponuje. A v případě, že by ČSSD udělala do budoucna nějaký zásadní problém, tak může nastoupit odpovědnost vůči státu.

Na základě čeho usuzujete, že ČSSD vyprazdňuje svoje účty? Naopak víme, že ČSSD si bere úvěr, aby byla schopná platit.

Jestliže mají peníze, a já pochybuji, protože tak nesmyslné odmítání respektovat rozhodnutí soudu s tím, že jsem nedůvěryhodný a že budu jednat s věřiteli, kteří tam mají bagatelní pohledávky ve vztahu k dluhu ČSSD, tak si to nemůžu vysvětlit jinak, než že ty peníze nemají.

A to je důkaz, že ČSSD manipuluje se svými účty? Tomu úplně nerozumím.

V pátek jsme dostali pokyn pana Starce (Martin Starec, místopředseda ČSSD, pozn. red.) všem krajským a okresním výborům, aby odsouhlasily 200 tisíc do každé pokladny. To je podle nějaké jejich Modré knihy, že mohou vyzvednout z účtu pouze pět tisíc, jinak potřebují souhlas nadřízených orgánů. Takže to je naprosto nestandardní postup. A pan Sobotka v neděli na otázky novinářů připustil, že tento pokyn vydali.

Proč nepodáte návrh na exekuci ČSSD? To je přístup, který se nabízí.

Pokud se podá, tak to není otázka nějakého krátkého počtu dní, a jestli já mám od pátku tu informaci, že bezprostředně dávají prostředky mimo dosah exekutora, tak jsem musel jednat v předstihu, a jiné než toto předběžné opatření mi zákon neumožňuje. Takže jsem využil své zákonné právo a dal jsem to předběžné opatření i proto, že ČSSD veřejně deklaruje, že, rozsudek-nerozsudek, bude postupovat tak, aby mně nevyplatila ani jedinou korunu.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ale řekl toto: „Já to nechápu jako nějaké nerespektování soudní autority, protože je tady ještě jeden soud, který může rozhodnout jinak, totiž Nejvyšší soud.“ Co tomu říkáte?

Já tomu říkám ohrožování právního vědomí občanů České republiky. Je to nerespektování právního stavu, který je takový, že pokud nabyde rozsudek právní moci, lhůta pro plnění platí a všichni jsou povinni ho splnit.

Není to naopak logický postup ČSSD, která se obává, že by peníze, které by vám takto vyplatila na švýcarský účet, v případě úspěchu u Nejvyššího soudu už nikdy neviděla?

Soud stanovil lhůtu a ČSSD to je povinná plnit. Jak říkal správně pan Fiala (Petr Fiala, předseda ODS, pozn. red.), kdybych ty peníze spálil, tak je to moje věc. Protože jsem je dostal v okamžiku, kdy měla ČSSD povinnost platit. Velký problém vidím v tom, že si ČSSD dovolí dát návrh na odklad vykonatelnosti, když Ústava v preambuli říká, že Česká republika se řídí všemi osvědčenými principy právního státu a základním principem je pak poctivé dodržování smluv.

Mohl byste garantovat sociálním demokratům, že v případě, kdy by vyhráli, že jim ty peníze pošlete zpátky?

Nebudu dělat nic, co mi zákon neukládá. To říká Ústava, že nikdo nesmí být nucen činit to, co mu zákon neukládá. A já se budu striktně držet zákona.

A když by vám to uložil rozsudek Nejvyššího soudu?

Těžko mi může něco takového uložit. Může zrušit předchozí rozhodnutí, ale to ještě neznamená, že je moje žaloba zamítnuta.

Jde mi o to, jak budete reagovat. Kdyby sociální demokracie poslala peníze na váš švýcarský účet a Nejvyšší soud by zrušil předchozí rozhodnutí, tak byste ty peníze poslal zpět?

Nebudu se zavazovat k něčemu, co mi zákon neukládá. Švýcarsko je součástí evropského bankovního systému a platba do Švýcarska je naprosto legitimní v rámci Evropské unie. Tam není žádný problém, není to Malawi nebo Ghana. A já nebudu předvídat, jak Nejvyšší soud rozhodne, protože třeba – a já doufám, že to tak není – na rozdíl od ČSSD neznám rozhodnutí dopředu. Protože jen soud může rozhodnout. Ale jak? To přece nemůže nikdo předvídat.

Spor začal v roce 1997, kdy ČSSD uzavřela s advokátem Zdeňkem Altnerem smlouvu o právní pomoci při získávání svého historického sídla: Lidového domu v Hybernské ulici. Smlouvu dojednal tehdejší místopředseda strany Ivo Svoboda a podepsal ji tehdejší předseda Miloš Zeman. Strana se v ní zavázala, že pokud se právo ČSSD podaří prosadit, vyplatí Altnerovi odměnu ve výši deseti procent z hodnoty objektu.

Poté, co v roce 2000 socialisté získali Lidový dům zpět, obdržel právník 17 milionů (třetinu částky, kterou byla strana ochotná zaplatit); Altner následně podal několik žalob. Na konci března 2016 dovedl k pravomocnému rozsudku spor o 18,5 milionu korun. Sumu vypočítal jako desetinu částky, kterou ČSSD získala na nájemném. Kvůli smluvní pokutě ale musí sociální demokracie zaplatit podstatně víc: 337 milionů korun.

ČSSD se rozhodla peníze Altnerovi neposlat a uspokojovat místo toho jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se odvolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku. Soud straně v červnu vyhověl. 

Zdeněk Altner v listopadu 2016 zemřel a pohledávka se stala součástí dědického řízení.

Lidový dům
Zdroj: Martin Štěrba/ČTK

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zástupci sedmi politických uskupení debatovali tři měsíce před volbami

Zástupci sedmi politických uskupení diskutovali tři měsíce před volbami o bezpečnosti, ekonomice a společenských problémech. Debaty speciálního vysílání Událostí, komentářů se účastnili místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), pražský zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09), senátor Ondřej Lochman (STAN), ekonomka a krajská volební lídryně SPD Markéta Šichtařová (Svobodní), poslanec a krajský volební lídr Pirátů Ivan Bartoš, marketér a krajský volební lídr Stačilo! Roman Roun (KSČM) a ekonom a krajský volební lídr Motoristů Vladimír Pikora (nestr.). Do diskuze byli pozváni zástupci těch stran a hnutí, které mají na základě průzkumů šanci se dostat do sněmovny. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Průběžný klimatický cíl nepotřebujeme, míní Peštová. Hruška by zmírnil jeho znění

Nový průběžný klimatický cíl je nesmyslný a pokud nezatáhneme za brzdu, zničíme si průmysl, řekla v Událostech, komentářích s moderátorem Danielem Takáčem členka sněmovního výboru pro životní prostředí Berenika Peštová (ANO). Přírodovědec z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky Jakub Hruška (TOP 09) upozorňuje, že nějaký cíl potřeba je, ale není nutné, aby byl tak striktní, jak Evropská komise navrhuje.
před 6 hhodinami

Senát schválil školskou novelu

Nepedagogické pracovníky zřejmě budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje jako zřizovatelé škol. Budou mít kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Senát schválil novelu školského zákona, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Změnu týkající se mezd nepedagogických pracovníků kritizovala opozice i školské odbory a samosprávy. Upozorňují, že na to nebude dost peněz. Senát ve čtvrtek také podpořil zvýšení peněžité pomoci obětem trestných činů.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Trestní reforma prošla Senátem

Senát schválil novelu trestního zákoníku, která má vést podle vlády ke snížení počtu vězňů a recidivy i k úsporám státního rozpočtu. Podpořil ji navzdory výhradám části svých členů vůči možnosti ukládat samostatné peněžité tresty i za závažnější zločiny či přečiny. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje. Senátoři v reformě schválili i takzvaný dětský certifikát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Odkud k vám přijede sanitka. Mapa ukazuje, jak síť pomoci pokrývá Česko

Každý rok přijmou operační střediska záchranných služeb zhruba dva miliony tísňových volání, tedy přibližně pět a půl tisíce denně. Sanitky vyjedou k nemocným nebo zraněným více než milionkrát ročně, za den mají tedy přes tři tisíce výjezdů. V mapě najdete informace odkud a jaký typ záchranného vozidla vyjíždí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Archeologové našli na Hradecku keltské sídliště, které v tuzemsku nemá obdoby

Archeologové v trase budoucí dálnice D35 na Královéhradecku objevili zcela výjimečné sídliště z doby laténské. Tedy z doby, kdy u nás sídlili Keltové, konkrétně Bójové, po nichž získala naše země jméno. Lokalita nemá podle vědců svým rozsahem a počtem objevených artefaktů v Česku obdoby.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bouřky dorazily na jih země, zkomplikovaly provoz na železnici

Jižní část území zasáhly bouřky, jejichž následky zkomplikovaly provoz na železnici. Kvůli spadlému stromu u Holkova na Českokrumlovsku odpoledne víc než hodinu nejezdily vlaky mezi Českými Budějovicemi a rakouským Lincem. Strom na trati dočasně zastavil dopravu také mezi Českým Krumlovem a Kájovem na železnici směřující k lipenské přehradě. Přívalový déšť, kroupy a silnější nárazy větru zasáhly například Znojemsko.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Teplotní rekordy padaly i ve čtvrtek

Meteorologové varovali také ve čtvrtek před velmi vysokými teplotami. Zatímco ve středu zasáhla vlna veder zejména Čechy, o den později se přesunula hlavně na Moravu. Padaly tak další rekordy. Nejtepleji bylo ve Strážnici, kde naměřili 36,6 stupně Celsia. Přes 36 stupňů vystoupala teplota také na Břeclavsku.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...