Jak silná může být ombudsmanka? Poslanci se neshodnou

K posílení pravomocí veřejné ochránkyně práv, které navrhla vláda, je kritická velká část poslanců. Kromě opozice se proti tomu, aby se ombudsmanka mohla obracet na Ústavní soud a aby mohla podávat antidiskriminační žaloby, postavila i koaliční KDU-ČSL a část poslanců zbylých dvou vládních stran. Poslankyně ANO Radka Maxová by potom místo posílení úřadu chtěla naopak rozšířit možnosti ombudsmana odvolat.

Sobotkův kabinet se k návrhu na posílení pravomocí ombudsmana zavázal v koaliční smlouvě a příslušnou novelu z dílny vládních legislativců Jiřího Dienstbiera (ČSSD) vláda schválila už na konci roku 2014.

Zákon by měl veřejné ochránkyni práv jednak umožnit obrátit se na Ústavní soud s návrhem na rušení zákonů. „Druhá oblast se týká možnosti veřejného ochránce podávat antidiskriminační žalobu ve veřejném zájmu,“ řekl poslancům Jiří Dienstbier.

Současné pravomoci ombudsmana
Zdroj: ČT24

Více pravomocí nechce opozice, ale ani část koalice

Rozšíření pravomocí však mezi parlamentními stranami velkou podporu nemá. Představitelé opozičních stran se shodli, že to není potřeba. Marek Benda (ODS) ohledně možnosti obracet se na Ústavní soud odmítl, že by bylo třeba brát si příklad ze zahraničí. V Hyde Parku ČT24 upozornil, že pravomoci tamních ombudsmanů vesměs nahrazují to, co v Česku mohou sami občané.

„To, že jsme země, ve které každý občan – je-li poškozen – má právo obrátit se na Ústavní soud (…), je nebývalá pravomoc občanů. Ve většině zemí, kde ji má ombudsman, zastupuje občany. My to právo máme pro každého, proto ho pokládám za zbytečné pro ombudsmana,“ shrnul Marek Benda své výhrady.

Proti vládnímu návrhu však vystoupili i poslanci KDU-ČSL. „V tento moment daný návrh podporu KDU-ČSL nemá,“ uvedl místopředseda strany Jan Bartošek. Výhrady dali najevo i někteří poslanci ANO a ČSSD.

91 minut
90' ČT24 o pravomocích ombudsmanky
Zdroj: ČT24

Šabatová by nové možnosti uvítala, Varvařovský je skeptický

Sama ombudsmanka Anna Šabatová přitom řekla v Hyde Parku ČT24, že při projednávání návrhu ve sněmovních výborech podobný odpor k úpravám jejích pravomocí nebyl patrný. „Petiční výbor podpořil návrh kompletně a ústavně-právní výbor ho podpořil s revizí – zanechal jednu možnost, která se vztahuje k Ústavnímu soudu. Něco se stalo, ale já to nebudu zjišťovat,“ uvedla.

Zdůraznila, že jde o vládní návrh, nikoli o její snahu získat více pravomocí. Nicméně uvítala by to. „Obě možnosti by mohly v některých situacích pomoci občanům. Zejména veřejná žaloba v otázkách diskriminace by pomohla celému našemu právnímu prostředí,“ řekla Anna Šabatová.

Naopak její předchůdce ve funkci Pavel Varvařovský o takové nutnosti přesvědčen není. Za dostatečnou považuje pravomoc, kterou prosadil již on. „Když je napaden zákon – ať už kýmkoli – z hlediska ústavnosti, stává se veřejný ochránce práv vedlejším účastníkem,“ přiblížil.

Zásadní je podle něj spíše celkový přístup společnosti. „Co svěřujete ombudsmanovi je jedna věc a druhá věc je, do jak kulturního politického a právního prostředí jeho doporučení dopadají. Vidím daleko větší problém než v legislativní úpravě spíše v tom, že v našem prostředí je kultura nejen občanská, ale i ústavních činitelů taková, jaká je. Podle toho to vypadá,“ řekl Pavel Varvařovský.

Veřejní ochránci práv od zřízení úřadu
Zdroj: ČT24

Místo posílení naopak oslabení?

Poslankyně ANO Radka Maxová však nakonec při projednávání zákona  ve druhém čtení navrhla, aby poslanci mohli veřejného ochránce práv odvolat, a to kvůli špatnému zdravotnímu stavu, ale i kvůli závažnému pochybení. Jím charakterizovala poslankyně Maxová porušení povinností ochránce práv nebo jednání, které snižuje důvěru či vážnost funkce. Změna by se měla týkat až nástupce současné veřejné ochránkyně práv.

Anně Šabatové se však myšlenka na snazší odvolatelnost ombudsmanky nebo ombudsmana nelíbí. „Je třeba uvědomit si, že odvolat ombudsmana by nemělo být snadné. Je to součást nezávislosti, měla by být zaručena jistota – alespoň taková jako u soudců,“ podotkla. Dala také najevo obavu, že ve skutečnosti jde o reakci na její stanoviska. „Na výboru paní poslankyně mluvila o tom, že se jí stanoviska nelíbí,“ uvedla. Odkázala přitom na dva spory – o nošení šátků ve školách a o odmítnutí potenciálního nájemce bytu proto, že je Rom.

Musím se vymezit proti tomu, že jsem někoho najala. Případ se odehrál v roce 2013, rok před tím, než jsem byla zvolena. (…) Byli to lidé z nevládních organizací. Byla pouze dohoda mezi tehdejším ombudsmanem a nevládní organizací, že pokud takový případ bude, tak to bude právně posouzeno.
Anna Šabatová
veřejná ochránkyně práv o sporu o pronájem bytu Romovi

Poslanci nicméně dokončili druhé čtení zákona. Ještě na nynější schůzi by proto mohli rozhodnout o jeho definitivní podobě a osudu. 

Po šestnácti letech už lidé netápají, co je ombudsman

Veřejná ochránkyně práv je přesvědčena, že navzdory kritice některých poslanců – například nošení šátků se přímo ve sněmovně věnovali poslanci Úsvitu a Olga Havlová navrhla, aby se ombudsman zaměřil na ochranu před uplatňováním islámského práva šaríja – má dnes její úřad autoritu a také lidé dobře vědí, co od něj mohou očekávat. Anna Šabatová totiž byla i u samotných začátků, stala se zástupkyní Otakara Motejla, když byl úřad veřejného ochránce práv zřízen.

„Na počátku jsme bojovali o to, aby lidé vůbec věděli, co ta instituce znamená. Dnes je pevnou součástí české společnosti. Proměnila se částečně agenda. Kromě klasické – vyřizování podnětů, kterou stále máme a dělají ji tři čtvrtiny právníků – přibyly dvě pravomoci a úkoly: Zabývat se otázkami diskriminace a dělat návštěvy míst, kde je omezena lidská svoboda. To je jiný typ než vyřizovat stížnosti na úřady,“ srovnala ombudsmanka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP čelí náporu fanoušků. S kolonami je třeba počítat, zní od policie

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala. Na příjezdových trasách se tvořily kolony a problém byl i s parkováním. Zdržení na D1 činilo ještě po poledni ve směru od Brna ke Kývalce až 25 minut. Odpoledne se situace uklidnila, komplikace se ale čekají při odjezdu návštěvníků a v neděli. Policie je proto vyzývá, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
12:16Aktualizovánopřed 24 mminutami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 3 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 9 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 9 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 11 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 12 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ficovi to budou chtít státy EU po blokaci sankcí vrátit, míní Farský

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) sice ustoupil, ale určitě neustoupil jen tak, něco si nechal slíbit. Dlouhodobě tím narušuje rozhodování v EU, řekl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou europoslanec Jan Farský (STAN) v souvislosti se schválením dalšího balíčku sankcí proti Rusku poté, co ho přestalo blokovat právě Slovensko. Podle Farského budou mít státy EU tendenci to Ficovi vrátit, protože svým postojem ohrožoval a omezoval jejich jednotu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...