Galerie:
Křesťanská menšina v Iráku je od pádu Saddáma Husajna v roce 2003 vystavena dlouhodobé diskriminaci a stupňujícímu se teroru především ze strany radikálních muslimů. Od vzniku Islámského státu dochází podle mnoha odborníků v souvislosti s pronásledováním a vyvražďováním křesťanské komunity ke genocidě. V zemi dnes žije zhruba 300 tisíc křesťanů, většinou v nuzných podmínkách uprchlických táborů. Před šedesáti lety jich bylo čtyři a půl milionu a jejich soužití s muslimy bylo celkem bezproblémové.
Členové skupiny uprchlíků, která našla zázemí v Brně, mají podobné zkušenosti. Z Bagdádu, Mosulu a jiných měst byli postupně vytlačeni do Karakóše, asi padesátitisícového městečka se silnou křesťanskou komunitou. V srpnu 2014 byla po bleskové ofenzivě nad vylidněným městem vztyčena černá vlajka Islámského státu.
Galerie: Emad s rodinou. V Iráku už nevěděli, jak uchránit děti před násilím, které je denně obklopovalo. V televizi mohly vidět děsivá videa o tom, jak IS nakládá s křesťanskými dětmi. Některým bylo i vyhrožováno na ulici, nebo byly svědky krvavých scén.