Madona z Veveří dorazila do Brna. Přesouvá se naposledy?

Vzácný obraz Madony z Veveří je v Brně. Národní galerie jej vydala po dlouhodobém sporu s farností ve Veverské Bítýšce, které podle soudu malba patří. Ten rozhodl, že ji galerie musí vrátit církvi, která se rozhodla, že ji vystaví na Petrově. Národní galerie přitom podala kvůli obrazu dovolání k Nejvyššímu soudu, to však nemá odkladný účinek. 

Zástupci farnosti ve Veverské Bítýšce si obraz vyzvedli za přísných bezpečnostních podmínek a s policejním doprovodem. K převozu obrazu ze 13. století byly potřeba klimatizované polstrované boxy, které bylo nutné připravit již 24 hodin před transportem. Při převozu Madonu z Veveří doprovázeli farář z Veverské Bítýšky Marek Hlávka a restaurátoři.

„Mám velkou radost z toho, že se obraz Madony z Veveří po osmdesáti letech vrací do regionu, pro který byl vytvořen a kde se téměř šest století nacházel. Pro farnost ve Veverské Bítýšce obraz vždy hodně znamenal,“ okomentoval příjezd obrazu farář z Veverské Bítýšky Marek Hlávka.

Video Bez komentáře: obraz dorazil za přísných bezpečnostních opatření
video

Bez komentáře: obraz dorazil za přísných bezpečnostních opatření

Nyní po příjezdu do Brna musí pracovníci muzea počkat dalších 24 hodin. „Bude se aklimatizovat v plně zabezpečeném prostoru v uzavřené dvojité přepravní bedně,“ vysvětlil ředitel muzea Martin Motyčka.  Až poté ji galeristé pod dohledem restaurátorů a kurýrů vybalí a nainstalují. Během března by měla proběhnout slavnostní vernisáž, do té doby bude diecézní muzeum uzavřené. 

Návštěvníci by mohli gotický deskový obraz vidět od 16. března po dokončení přípravy stálé expozice Vita Christi. Při této události bude mít muzeum podle Motyčky mimořádně otevřeno každý den až do 25. března.

 

O malbu se farnost s galerií soudila

O předání Madony z Veveří rozhodl koncem minulého roku Městský soud v Praze. Tehdy stanovil, že ji musí Národní galerie vydat do poloviny února (resp. 30 dnů od nabytí právní moci rozsudku), nakonec však musela farnost z Veverské Bítýšky, která je staronovým formálním vlastníkem malby, počkat ještě dva a půl týdne. Kvůli tomu dokonce hrozila NG exekucí.

Video Studio 6: Madona z Veveří se stěhuje
video

Studio 6: Madona z Veveří se stěhuje

Ta se totiž v únoru zdráhala dílo vydat a chtěla, aby převoz schválil jihomoravský krajský úřad. Ten to odmítl s tím, že to zákon nevyžaduje, když má být obraz i na novém místě veřejně vystaven. Stanovisko úřadu potvrdilo i ministerstvo kultury. Galerie ale podle mluvčí Terezy Ježkové nakonec obdržela písemná stanoviska jak krajského úřadu, tak Národního památkového ústavu. Ředitel NG Jiří Fajt poté oznámil, že začne jednat o technických podmínkách převzetí. 

Barbora Měchurová

Barbora Měchurová

redaktorka ČT

„Dovolání prošlo všemi administrativními procesy a od minulého pondělí ho skutečně má Nejvyšší soud. Teď mu musí přidělit tříčlenný senát, který se bude záležitostí zabývat. Obecně se věci v civilním řízení u Nejvyššího soudu rozhodují v průměru za 200 dní od chvíle, kdy soud dovolání dostane.“

Barbora Měchurová

redaktorka ČT

 Vzhledem k tomu, že ještě není jasný osud dovolání k Nejvyššímu soudu, není zcela jisté, že se Madona z Veveří stěhuje naposled. V minulosti ale podle faráře Hlávky variantu s více přesuny obrazu navrhoval i ředitel Národní galerie. „Když jsme řekli, že ho chceme do Brna, padla možnost, že si máme nechat obraz na rok v Brně a pak ho na 20 let bezplatně galerii zapůjčit. Odmítli jsme to,“ uvedl Hlávka již dříve.