Reflexní prvky na silnici už jsou pro chodce povinností

Od soboty 20. února musí chodci nést za snížené viditelnosti na oblečení reflexní prvky jako pásek na rukávu nebo vesty. Nařízení se týká lidí pohybujících se na krajnici vozovky v neosvětlených částech obce nebo mimo zástavbu. Součást novely zákona o silničním provozu má především zvýšit bezpečnost chodců.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Stanislav Peška

Nebudou-li chodci ve tmě, mlze nebo šeru na silnici označeni reflexními prvky, hrozí jim v blokovém řízení až dvoutisícová pokuta. Ve správním řízení je postih v rozmezí 1500 až 2500 korun. Policisté ale nebudou přísní ihned, dávají lidem čas, aby si zvykli. Budou jim domlouvat a rozdávat reflexní pásky a tašky.

Chodci nemohou spoléhat třeba na svítilnu. Podle koordinátora BESIP Pavla Čížka baterka nesplňuje základní myšlenku, aby byl člověk viditelný ze všech směrů. „Zdroj světla nebo baterka může být jenom doplňkem, vždy povinnost podle zákona znamená mít reflexní prvek,“ zdůrazňuje ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Kromě pokuty mohou policisté chodce bez označení vykázat ze silnice.

Video Události
video

Události ČT: Reflexní prvky na neosvětlené silnici jsou povinné

Pokud někdo bez reflexního označení zaviní na neosvětlené silnici nehodu, vyplývá z toho pro něj nově další problém. Pojišťovna po něm totiž v takovém případě může požadovat náhradu škod.