Díky pomoci cizích lidí i státu obědvá stále více školáků

Na školy se obrací stále víc rodičů, kteří nemají na zaplacení obědů pro své děti. Přes tři tisíce školáků si je může dovolit jen díky pomoci cizích lidí. S placením začaly sociálně slabým rodinám pomáhat už i ministerstva a kraje. Resort školství na to vyčlenil třicet milionů korun a nyní vybral i neziskové organizace, které tyto peníze budou rozdělovat.

Video Události
video

Události: Podpora obědů pro školáky

Nejčastěji nezbývají finance na školní obědy rodičům samoživitelům. „Nám zůstane celkově na jídlo 1000 Kč na měsíc a žijte z toho se dvěma dětmi,“ říká matka samoživitelka Dagmar Svojanovská, jejíž děti navštěvují školní jídelnu díky pomoci školy a dárců.

Rodičům v podobné situaci, nemocným nebo třeba v exekuci, pomáhá ministerstvo školství. Nově rozdělilo peníze mezi tři neziskové organizace, které se o proplácení obědů budou starat.

„Podstatné bylo u neziskových organizací, že musejí všechny delší dobu prokazatelně pracovat a poskytovat sociální pomoc rodinám v nouzi minimálně ve dvou krajích,“ upřesňuje výběr organizací mluvčí resortu Jarmila Balážová.

K tomu musí dodržovat pravidla. Základní škola osloví organizaci, pak společně vyberou dítě a oběd mu přímo v jídelně zaplatí.

„My jsme se zaměřili na Středočeský kraj, kde máme přibližně 700 dětí v tomto programu. Teď budeme oslovovat Ústecký a Liberecký, tam je problematika velká,“ dodává výkonný ředitel nadačního fondu Drab Foundation Andrew Allan Stemberg.

Další vítězná organizace platí obědy dětem dlouhodobě po celé republice. Dosud díky dárcům. 2 400 dětí teď díky organizaci Women for Women obědvá a dalších 500 žádostí čeká na vyřízení. „Můžeme se více soustředit na to, abychom pomohli více dětem,“ říká ředitelka organizace Women for Women Ivana Tykač.

Čtyři sta milionů korun získalo z evropských fondů na obědy ministerstvo práce a sociálních věcí. Tento program je určený rodičům závislým na dávkách, kteří musí od úřadu práce získat potvrzení, že splňují podmínky. Přímo škola pak dítěti oběd zaplatí.