ŘSD plete bič na přetížené kamiony. Dopadne jen na české, bojí se dopravci

Ředitelství silnic a dálnic se chystá utratit až 180 milionů korun za dvacet vah, které budou na dálnicích vážit kamiony, zda nejsou přetížené. Sdružení autodopravců ČESMAD ale vážení za jízdy považuje za diskriminující pro české řidiče. Dopravci se obávají, že zatímco na ně se tažení proti přetíženým vozidlům zaměří, ti zahraniční podle nich postihu uniknou.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Bič na přetížené kamiony, nebo diskriminace?

Na přetížené kamiony dnes upozorňují policii orientační váhy umístěné na některých silnicích. Pokud chtějí policisté přetížení prokázat, musí po upozornění silničářů za kamionem zváženým orientační váhou vyrazit, zastavit ho a ještě jednou zvážit na mobilní váze.

ŘSD chce komplikovaný postup  změnit – připravuje nákup vysokorychlostních vah, které jednoznačně prokážou, zda je souprava přetížená, již při průjezdu. „Systém by měl pracovat zcela automaticky, bez zásahu živé síly. Sám detekuje, změří a zdokumentuje přestupek přetíženého kamionu,“ přiblížil mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Provozovatelům kamionů potom budou chodit pokuty podobně jako při překročení rychlosti na měřeném místě. Podle sdružení autodopravců ČESMAD je to problém. Jeho mluvčí Martin Felix upozornil, že dopravce, natožpak řidič nedokáže zjistit, že mu přepravce naložil více, než je povoleno. „To si nemá kde převážit,“ uvedl. Jak ale zjistila ČT, u některých kamionů řídicí jednotka dokáže zjistit, zda nebylo překročeno zatížení náprav, jakkoli jde jen o orientační údaj.

Především ale sdružení ČESMAD tvrdí, že automatické pokutování přetížených kamionů dopadne výhradně na české společnosti. Odkázal přitom na dosavadní zkušenosti s přestupci ze zahraničí. „Naše orgány někdy zahraniční přestupce vyloženě ignorují. (…) Setkali jsme se s tím u mýtných nedoplatků,“ upozornil Martin Felix.

Ředitelství silnic a dálnic se ale od svého rozhodnutí nechce nechat odradit. Jan Rýdl odkázal na dobré zkušenosti s obdobným systémem v Rakousku či Německu. První váhy mají do vozovek přibýt v příštím roce. ŘSD navíc i nadále počítá s kontrolními policejními hlídkami.