NS: Tresty v kauze ROP Severozápad byly zmírněny nezákonně

Zmírněním trestů pro bývalého ředitele dotačního úřadu ROP Severozápad Petra Kušnierze a jeho spolupracovníky byl porušen zákon. V úterý tak rozhodl Nejvyšší soud. Kušnierz byl i s komplici potrestán za korupci v dotačních řízeních. Pražský vrchní soud jim před dvěma lety zmírnil tresty, které jim uložil Krajský soud v Ústí nad Labem. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ale považoval zmírnění trestů za nezákonné a podal k Nejvyššímu soudu ve věci stížnost.

Bývalý ředitel Úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Exšéf ROPu Severozápad Petr Kušnierz chtěl po žadatelích o dotace úplatek nejméně 1,7 milionu korun. Ústecký krajský soud mu za korupci původně uložil sedm a půl roku vězení, odvolací vrchní soud však počátkem roku 2013 trest snížil na samou spodní hranici trestní sazby, tedy na pět let. Zdůvodnil to tím, že v obdobných případech vyměřují soudy nižší tresty, a proto by byl vyšší trest nepřiměřeně přísný.

Toto snížení se nelíbilo jak vrchnímu státnímu zastupitelství, tak i ministrovi spravedlnosti. Robert Pelikán proto podal k Nejvyššímu soudu stížnost. Tu zdůvodnil tím, že muži trestný čin páchali účelově, vědomě a po dlouhou dobu, a jejich cílem bylo obohatit se z veřejných peněz. Jednání pachatelů je podle něj o to závažnější, že ve svém důsledku ohrozilo systém poskytování evropských dotací.

Video Státní zástupce Michal Basík o výroku Nejvyššího soudu
video

Státní zástupce Michal Basík o výroku Nejvyššího soudu

Že byl rozsudkem, který zmírnil původní tresty, porušen zákon ve prospěch obviněných, rozhodl i Nejvyšší soud. Podle něj nebyla dostatečně odůvodněna takzvaná nepřiměřenost. Na stížnost ministra ale mohl soud reagovat už jen akademickým výrokem, rozsudek už zvrátit nemůže.

Kušnierz, který už byl z vězení podmíněně propuštěn na svobodu, figuruje i v další kauze machinací v ROP Severozápad. Úřad údajně místo losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů. Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun.

Nejbohatší a nejproblémovější

Ministerská stížnost pro porušení zákona směřovala proti šesti odsouzeným. Vedle Kušnierze byl podle ministra porušen zákon ve prospěch Václava Poláčka, Romana Švece a Vladislava Hleby, kteří dostali jen podmíněné tresty, a také ve prospěch dvou žadatelů o dotace, kterým odvolací soud zrušil původně uloženou pokutu.

ROP Severozápad mohl během své existence rozdělit více než tři čtvrtě miliardy eur – tedy přes dvacet miliard korun. Byl ze všech regionálních operačních programů největší, ale také nejproblematičtější. Potíže ho pronásledovaly od roku 2011, kdy začala policie stíhat právě Petra Kušnierze. Prohlídky kanceláří na úřadu regionální rady se pak několikrát opakovaly a postupně začala padat i další obvinění.

Současně nechalo na jaře 2012 účelnost využívání dotací z ROP Severozápad zkontrolovat ministerstvo financí a po něm i Evropská komise. Důsledkem bylo úplné odstavení programu – nešlo o pouhé pozastavení certifikace, které se netýká příjemců dotací, a nesrovnalosti mezi sebou řeší Brusel, Praha a odpovědná regionální rada, nýbrž naprosté zastavení veškerých peněžních toků v ROP Severozápad.

Města, která měla dotace slíbeny a projekty již hotovy, si musela brát překlenovací úvěry, podnikatelé své dotované projekty často museli přerušit. Situace se táhla více než rok. Přestože po obnovení proplácení bylo vedení regionální rady optimistické a věřilo, že se ještě podaří spotřebovat většinu peněz, nakonec se to nepovedlo.