Sporný památkový zákon prošel vládou. Památky chrání méně, zní od kritiků

Vláda schválila dlouho očekávaný památkový zákon. Úřadům dává například nástroje, jak zakročit, když vlastník o památku nepečuje. Podle kritiků ale naopak snižuje rozsah památkové ochrany. Ministerstvo kultury pracovalo na nové normě od roku 2012. Pokud projde parlamentem, nahradí mnohokrát novelizovaný zákon z roku 1987.

Kutná Hora
Zdroj: ISIFA Autor: Hynek Glos / Lidové noviny

S účinností zákona, který má mnoho kritiků z řad památkářů i různých oborových sdružení, se počítá od 1. ledna 2018. Podle ministra kultura Daniela Hermana (KDU-ČSL) se resort pokusil sporné body urovnat. „V četných jednáních jsme nalezli skutečně maximální míru konsenzu se všemi více či méně zainteresovanými stranami expertů,“ uvedl Herman.

Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) a Sdružení profesionálních pracovníků památkové péče (SPPPP) však o návrhu říkají, že snižuje rozsah památkové ochrany, nedefinuje ochranu hmotného kulturního dědictví jako veřejný zájem a nepřináší požadované systémové změny.

Kritici zákona normu nechápou, reaguje ministerstvo na výtky

Podle ASORKD návrh zákona nechrání nejcennější a zároveň nejohroženější část tuzemského kulturního dědictví - historická města. Ministerstvo výtky odmítá většinou s odkazem, že kritici zákon nepochopili.

Památkáři připravovanou normu kritizují dlouhodobě. Podle některých zástupců Sdružení památkářů je připravovaný zákon horší než ten z roku 1987. „Socialistickou dikci zákona dávno odstranily novely, technicky je kvalitní a je možné podle něj památky chránit. Pokud systém státní památkové péče není schopen podle něj fungovat, znamená to, že se příslušní lidé dodneška nenaučili ho používat,“ uvedl již dříve Martin Šerák z Památkářské obce českokrumlovské.

Novela rozšíří možnosti žádat o dotace

Podle ministerstva naopak nový zákon přesněji vymezuje a zdůrazňuje veřejný zájem na ochraně památkového fondu. Důležitá změna podle ministerstva je, že i vlastníci nemovitostí, které nejsou kulturními památkami, ale nacházejí se v památkových rezervacích a památkových zónách, budou moci žádat stát o dotaci na péči o ně, což dnes nelze. Zákon prý také umožní úřadům lépe reagovat v případě, že vlastník památky se o ni nestará.

Video Studio ČT24
video

Tisková konference vlády s premiérem a ministry kultury, zemědělství a dopravy