Užíváme příliš antibiotik, ztrácejí tak účinnost, varoval hlavní hygienik

Téměř polovinu antibiotik, která se v Česku spotřebují, užívají lidé podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty zbytečně. Lidé navíc neužívají léčiva správně. Nadužívání či nesprávné používání přitom antibiotika oslabuje – bakterie jim snáze odolávají. Lidé jsou potom více nemocní a zdravotní pojišťovny mají zbytečné výdaje, protože musí proplácet dražší léky.

Podle statistiky Státního úřadu pro kontrolu léčiv spotřebovali loni lidé v Česku 14,8 milionu balení antibiotických léčiv, tedy více než 81 milionů denních léčebných dávek. Za deset let se množství spotřebovaných dávek zvýšilo zhruba o třetinu – z 62 milionů v roce 2004. Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty je přitom mnoho z nich užito zbytečně. „Téměř 50 procent indikací antibiotik je nadbytečných,“ upřesnil. Vlastně by tedy správně mělo spotřebovaných antibiotik ubýt.

Ročně umírají kvůli odolnosti bakterií tisíce lidí

Špatné používání antibiotik ale není pouze český problém. V celé Evropě roste odolnost bakterií na antibiotické látky a největší spotřeba těchto léků je v jižní Evropě. Vedoucí české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová uvedla, že v Evropské unii umírá ročně až 25 tisíc pacientů v důsledku rezistencí, kdy nezabírají nejenom běžná antibiotika, ale i některé speciální přípravky. Celosvětově je to pak dokonce až 700 tisíc lidí. 

Setkali jsme se dokonce i v České republice s několika bakteriálními kmeny, které byly rezistentní na všechna dostupná antibiotika. Tato situace je poměrně častá třeba v Řecku nebo dokonce v Itálii.
Jaroslav Hrabák
mikrobiolog

Helena Žemličková z Národní referenční laboratoře pro antibiotika ale za problém nepovažuje pouze množství spotřebovaných antibiotik, ale také jejich strukturu. Od roku 1989 klesá množství předepsaných základních antibiotik jako penicilin a naopak se častěji předepisují rezervní antibiotika, tedy léčiva, která by měla sloužit jako záložní. I ta potom přestávají účinkovat. „Začíná už být problém nalézt účinné antibiotikum i na některé běžné infekce,“ doplnila Alena Šteflová.

2 minuty
Události: Pozor na příliš mnoho antibiotik
Zdroj: ČT24

Léčba se podle ní kvůli neúčinnosti některých léčiv až stokrát prodražuje. Dodala, že problém zasahuje i veterinární medicínu. „Spotřeba v humánní i veterinární medicíně je zhruba totožná,“ podotkla. Zdravotníci ostatně kvůli problémům s antibiotiky vyhlásili na 18. listopad evropský antibiotický den.

Zástupkyně Světové zdravotnické organizace zdůraznila, že chyba zdaleka není jen na straně pacientů. Klíčová je podle ní také role lékařů, kteří léky předepisují, a zákonodárců, kteří nestanoví jasná pravidla.

Doporučení hygienika: Vracejte léky do lékárny a braňte šíření bakterií

K rostoucí odolnosti bakterií na antibiotika přispívá i to, že si lidé nespotřebovaná léčiva nechávají doma. „Řada pacientů nevyužívaná antibiotika neodevzdá v lékárně a při nejbližším onemocnění si je naordinuje,“ vysvětlil Vladimír Valenta. Tak zvanou samoléčbu považuje za „jednu z hlavních věcí, která negativně ovlivňuje tuto problematiku a přispívá významným způsobem ke vzniku antibiotické rezistence“.

Průzkum České lékárnické komory uvádí, že si antibiotika z domácích zásob ordinuje zhruba sedm procent lidí. Podle lékárníků ale musí být stanovena správná diagnóza, protože různé přípravky zabírají na různé typy bakterií. Pacienti taky nerozlišují mezi virovou a bakteriální infekcí.

Aby antibiotika přestala ztrácet svoji účinnost, doporučil hlavní hygienik dodržovat dva hlavní principy: Antibiotika užívat pouze v případech, kdy jsou potřeba, po správnou dobu a ve správných dávkách. Dále jsou třeba hygienická opatření, která zabrání šíření rezistentních mikroorganismů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací zveřejněných na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 20 mminutami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 1 hhodinou

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 2 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 3 hhodinami

Přihlášek na vysoké školy letos opět přibylo, roste zájem i o technické obory

Uchazeči o studium na českých vysokých školách letos opět podali více přihlášek než minulý rok. Někde je zájem rekordní, uvedly oslovené univerzity. Na Univerzitu Karlovu v Praze už přišlo o 4,5 procenta a na Masarykovu univerzitu v Brně o téměř pět procent přihlášek více než minulý rok. Největší nárůst, o šestnáct procent, zaznamenala Česká zemědělská univerzita v Praze.
před 4 hhodinami

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
před 12 hhodinami

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
před 13 hhodinami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze v sobotu vyšel Pochod pro život, akce měla podle pořádající organizace Hnutí pro život – sdružující odpůrce potratů – zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Na Jungmannově náměstí se konala protestní akce, někteří z jejích účastníků následně zablokovali trasu pochodu. Hnutí pro život pak akci ukončilo. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...