Po pětihodinovém proslovu Radka Březiny soud odročil proces s lihovou mafií

Poté, co soud vyslechl pětihodinovou závěrečnou řeč šéfa lihové mafie Radka Březiny, odročil jednání na 7. a 8. prosince. Senát si vyslechne závěrečné řeči zbývajících sedmi obžalovaných a poté chce vynést rozsudek. Březinovi hrozí za podvody s lihem, při kterých měl se svými komplici okrást stát na dani o téměř sedm miliard, třináct roků vězení.

Březina se na začátku svého závěrečného proslovu přiznal. „Plně doznávám svou vinu. Naprostá většina zisku z nelegální činnosti šla ke mně. Jsem připraven nést následky. Vzhledem k výši škody by soud neměl být shovívavý. Zasloužím trest k nejvyšší hranici sazby,“ prohlásil. Řekl, že lituje pouze toho, že kvůli němu trpí jeho děti.

Radek Březina: Lituji, že trpí moje děti

Podobně jako někteří obhájci zpochybnil výši škody, která byla podle něho nižší, než tvrdí obžaloba. Řekl, že ho zklamal jeho bratr Tomáš, který podrobně vypovídal a získal za to status spolupracujícího obviněného s nadějí na mírný trest. „Jako člověk mě hluboce zklamal. Kvůli němu bude souzena spousta odběratelů lihu a já dostanu o čtyři roky více,“ podotkl Březina. Vyjádřil naději, že po soudu se s ním už nikdy neuvidí.

Tomáš Březina (vlevo) s obhájcem
Zdroj: ČTK
Autor: Luděk Peřina

Velký prostor ve své řeči věnoval svému někdejšímu blízkému spolupracovníkovi Lubomíru Kaláčovi, který mimo jiné vozil líh do tajných skladů. Byl první, kdo proti němu začal už na policii vypovídat. Postavení spolupracujícího obviněného za to ale nezískal.

Kaláč je druhým největším viníkem, tvrdí Březina

„Nesu největší díl viny, byl jsem šéf. Kaláč má ale druhý největší podíl viny. Žádám, aby byl soud spravedlivý ke mně i ke Kaláčovi,“ apeloval. Tvrdil mimo jiné, že Kaláč kradl líh z tajných skladů ve Stojčíně a Duchcově. „Do Duchcova bylo navezeno 700 tisíc litrů, nalezeno bylo jen 350 tisíc. Nikdo jiný tam neměl přístup a je nepochybné, že Kaláč líh kradl. Ve Stojčíně chybělo 300 tisíc litrů. Navíc objel mé odběratele a vyzvedl od nich asi deset milionů,“ tvrdil Březina.

Kaláč to odmítl. „Je to lež. Jsem sám proti všem, všichni jsou řízeni a placeni Radkem Březinou. Věděl jsem, že postavit se proti mafii nebude jednoduché, ale nepočítal jsem, že to bude až takové,“ řekl Kaláč.

Video Události
video

Události: Případ takzvané lihové mafie dospěl do finále

Kaláčův obhájce upozornil na ovlivňování svědků

Kaláčův obhájce Vlastimil Němec ve své závěrečné řeči zdůraznil, že jeho klient prokázal velkou odvahu a zasloužil by si status spolupracujícího obviněného. Radek Březina se podle něho z vazby snažil ovlivňovat svědky, aby proti Kaláčovi vypovídali. „Za jednu výpověď bylo nabízeno až 250 tisíc korun,“ tvrdil obhájce.

V případu je obžalováno celkem osm lidí. Podle obžaloby se v letech 1998 až 2013 podíleli na mimořádně rozsáhlém a organizačně propracovaném nelegálním byznysu. Spočíval v tom, že čistili technický líh a vyráběli z něho alkoholické nápoje, ze kterých neplatili daně. Čistý líh, který je osvobozený od spotřební daně, fiktivně denaturovali.

Podle obžaloby obchodovali minimálně s jednadvaceti miliony litrů nezdaněného lihu, jehož část ukrývali v tajných skladech na několika místech. Státní zástupce vyčíslil únik na spotřební dani na 6,7 miliardy korun. Kromě obžalovaného Tomáše Pantlíka jsou všichni souzeni jako členové zločinecké organizace.