Pietní akt u příležitosti vzniku Československé republiky 28. října u Národního památníku na pražském Vítkově

PODÍVEJTE SE: Vítkov zaplavily věnce

Politici v čele s prezidentem Milošem Zemanem, zástupci armády a další lidé si připomněli u Národního památníku v Praze na Vítkově výročí vzniku samostatného Československa. Položili věnce u jezdecké sochy Jana Žižky. Oslavy 97. výročí vyhlášení státu vyvrcholí večerním ceremoniálem na Pražském hradě, kde prezident Miloš Zeman udělí významným osobnostem státní vyznamenání.

 

Ceremoniál na Vítkově zahájila vojenská hudba, zahrála mimo jiné státní hymnu a husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, při němž vojáci přinesli historické armádní prapory. Následovalo kladení věnců a minuta ticha za padlé vojáky. Součástí oslav je i přelet dvou stíhaček JAS-39 Gripen a dopravního letounu Challenger nad památníkem.

Kromě Zemana se piety zúčastnili další nejvyšší ústavní činitelé, předsedové Senátu a sněmovny Milan Štěch a Jan Hamáček, premiér Bohuslav Sobotka (všichni ČSSD) a ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Přítomní byli také například pražský arcibiskup Dominik Duka a náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Zeman při odchodu z akce řekl, že dnešní svátek považuje za rozhodně nejdůležitější připomínku státnosti. Podle premiéra Sobotky je zase 28. říjen „příležitostí, abychom promýšleli naše dějiny“. „Celý letošní rok byl vynikající příležitostí setkat se s našimi veterány, s těmi, kdo přežili,“ řekl.

„Při vší úctě k 1. lednu 1993 považuji tento svátek za základ. Protože teprve tehdy vzniklo nezávislé Československo.“

Miloš Zeman

prezident

Na pietní vzpomínku na Vítkově navázalo Slavnostní shromáždění pořádané Českým svazem bojovníků za svobodu. Jeho předseda Jaroslav Vodička ve svém projevu vyzdvihl ty, kteří za samostatný stát bojovali a zdůraznil také odkaz prezidentů Masaryka, Beneše a Svobody. 

„Samostatné Československo se zrodilo z obrovské mravní a morální síly našich předků. Na to nesmíme zapomínat. Stejně jako na slova Tomáše Garrigua Masaryka, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily,“ řekl Vodička. 

Video Události
video

Česko si připomnělo 97 let od založení samostatného Československa

Vítkov zažil legionáře i komunisty

Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda.

Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea. Lidé si v něm mohou prohlédnout expozici o významných meznících české a československé státnosti ve 20. století. Žižkova socha patří k největším jezdeckým pomníkům na světě. Socha s výškou devět metrů a délkou 9,6 metru váží 16,5 tuny.

Slavnostní přísaha i povýšení

Odpoledne položil Zeman věnec u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Následně mu 875 nových vojáků složilo vojenskou přísahu.

Slavnostní přísaha vojáků Armády ČR 28. října na Hradčanském náměstí v Praze
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Prezident následně povýšil tři vojáky. Generálské hodnosti získali také policejní náměstek Zdeněk Laube, ředitel civilní rozvědky Jiří Šašek a velitel pražských hasičů Roman Hlinovský. Povýšen byl rovněž ředitel civilní kontrarozvědky Jiří Lang.