Vojáci postupně čistí Brdy od munice - hotovo ale bude až za dva roky

Vojenští pyrotechnici zatím pročesali a zbavili munice necelou polovinu armádního prostoru v Brdech - více než 56 kilometrů čtverečních. Stále jim však zbývá vyčistit dalších 70. Od ledna se přitom újezd stává chráněnou krajinnou oblastí, přístupnou veřejnosti. „Zdůrazňuji, že od roku 2016 bude zpřístupněn jen kus, asi 20 procent,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec. Vojáci předpokládají, že Brdy budou celé bez nevybuchlé munice až na konci roku 2017.

Video Události
video

Celý prostor má být vyčištěn na konci roku 2017

S hledáním nevybuchlé munice začali vojenští pyrotechnici v Brdech v dubnu před třemi lety. Vojenský prostor postupně prohledává zhruba 50 vojáků, kteří pracují ve dvojicích vybaveni detektorem kovů a speciální sekyrou plus motyčkou.

Postupovat musí důkladně – za jeden den tak v průměru vojáci vyčistí jen zhruba 15 – 20 hektarů, záleží na členitosti terénu i klimatických podmínkách.

Za dobu tří let už pyrotechnici v Brdech našli skoro sedm tisíc kusů nevybuchlé munice – nejčastěji jde o dělostřelecké a tankové střely. „Nalezenou munici předáváme vojenské policii, která potom provádí samotné ničení,“ vysvětluje velitel pyrotechniků Aleš Zika.

Brdy byly přísně střeženým vojenským prostorem od roku 1950. Cvičila tu armáda i lidové milice a utajovaná zařízení tu měla i sovětská armáda. V posledních letech se o vojenském prostoru mluvilo hlavně v souvislosti s americkým radarem – z tohoto plánu však nakonec sešlo. V roce 2011 pak armáda rozhodla o zrušení vojenského prostoru.

Neporušenou přírodu má chránit CHKO

Letos v říjnu vláda schválila vznik CHKO Brdy, která má vzniknout od ledna příštího roku. Vznik nové CHKO se dotkne katastrálních území 34 obcí, vedle rušeného vojenského prostoru zahrnuje i jižní část Brd.

Součástí brdské CHKO budou například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Až 86 procent oblasti tvoří lesy, z nichž převážná část je ve vlastnictví Vojenských lesů a statků ČR. Vyskytují se zde chráněné druhy, například kosatec sibiřský, rosnatka okrouhlolistá, suchopýr pochvatý, rak kamenáč a škeble rybničné.