Šéf Zemanovy ochranky požádal o přeložení, na řadě je Hradní stráž

Šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres požádal o přeložení k jinému policejnímu útvaru. Za incident, při kterém členové skupiny Ztohoven vyvěsili nad Pražským hradem rudé trenýrky, necítí osobní odpovědnost, zároveň ale necítí ze strany prezidenta Miloše Zemana důvěru. Podle Zemana ale nese odpovědnost i šéf Hradní stráže. Naznačil, že budou následovat další odvolání či rezignace.

„Žádný ředitel ochranné služby nemůže svou funkci vykonávat bez důvěry chráněné osoby, a proto dávám svou funkci k dispozici,“ uvedl Dongres. Ve funkci bude do 30. září, pak bude vyhlášeno výběrové řízení. Na jeho místo dočasně nastoupí Vladimír Mach, který už u útvaru působí.

Policejní prezident Tomáš Tuhý Dongresovu žádost přijal. „Věřím, že jeho zkušenosti za 21 let služby v útvaru pro ochranu prezidenta plně využijeme,“ poznamenal s tím, že žádné rozhodnutí o propuštění nebo odvolání z funkce nepadlo. Policisté podle prvotních výsledků při zásahu nepochybili.

Zeman ukázal i na šéfa Hradní stráže

„Policie a její reakce byla v danou chvíli v pořádku,“ řekl Tuhý. Ještě ale podle něj pokračuje detailní kontrola. „Pokud by tam mělo dojít k nějakému kázeňskému řízení, tak by to bylo po individuálním posouzení u některého z policistů, který zasahoval na místě,“ dodal. Zároveň připomněl, že vnější ochrana Hradu je v gesci Hradní stráže, tedy armády. Policie má na starosti vnitřní část a osobní ochranu prezidenta.

Video Dongres: Bez důvěry chráněné osoby nelze funkci vykonávat
video

Dongres: Bez důvěry chráněné osoby nelze funkci vykonávat

O konkrétní odpovědnosti ve složkách armády se dosud nemluvilo. Prezident ale ve čtvrtek řekl, že odpovědnost nese i šéf Hradní stráže Radim Studený.  Naznačil, že budou následovat i další rezignace nebo odvolání. Studený tak zřejmě bude muset také skončit. Podle Zemana je odpovědnost ochranky a Hradní stráže nedělitelná. Někteří lidé z Hradu tvrdí, že je proto ohroženo i místo ředitele bezpečnostního odboru Jana Fulíka.

Stejně jako ochranka se i vojáci potýkají s nedostatkem lidí. Hradní stráži chybí 38 vojáků, ochrance 17 bodyguardů. Armáda už kvůli tomu spustila i speciální náborovou kampaň, její součástí je i pronájem 50 letáků v metru.

Video Vlas: Zachoval bych chladnou hlavu, prezident ohrožený nebyl
video

Vlas: Zachoval bych chladnou hlavu, prezident ohrožený nebyl

Podle Hynka Vlase, majitele bezpečnostní agentury, která prezidenta střežila do jeho inaugurace, nešlo o jasné selhání ochranky, ale spíš vnější ochrany Hradu. Při masivní instalaci lešení se podle něj měla přijmout patřičná opatření, aby nedošlo k narušení objektu. „Pořád je to ale o tom, že někdo vlezl na střechu, nedostal se do objektu a už vůbec ne k prezidentovi, a to si myslím, že je důležité. V tomto případě bych asi možná volil chladnou hlavu,“ uvedl ještě před vyjádřením Dongrese.

„Tu a tam se dozvíme, že nějaký narušitel vnikl i do Bílého domu, vlezl na plot nebo dokonce do objektu a musela tam zasahovat ochranka. Nepochybně je přitom tento objekt střežen lépe než Pražský hrad.“

Hynek Vlas

majitel bezpečnostní agentury

Dongres se dostal do čela ochranky na podzim 2012 po incidentu v Chrastavě, kde na Zemanova předchůdce Václava Klause vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole šestadvacetiletý muž. Tehdy z funkce odstoupil šéf ochranky Jiří Sklenka. Dongres ho nahradil z pozice vedoucího odboru ochrany hlavy státu.

Hrad zpřísňuje bezpečnostní opatření

Členové skupiny Ztohoven vnikli v přestrojení za kominíky v neděli 20. září na střechu Hradu a vyměnili prezidentskou standartu za rudé trenýrky. „Dnes nad Pražským hradem konečně zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic,“ uvedla skupina k akci na svém webu. Hrad čin označil za zneuctění státních symbolů a hovoří o fašizaci pražské kavárny.

Kvůli incidentu i obavám z terorismu budou na Pražském hradě nová bezpečnostní opatření. Turisté by například mohli do některých míst jenom přes detekční rámy – zatím se mluví o Katedrále svatého Víta.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Šéf prezidentské ochranky půjde jinam