Dětem z Klokánků nehrozí, že skončí na ulici, ujistila Marksová

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD) nehrozí, že by některé z dětí ze zadlužených Klokánků skončilo na ulici. Pro všechny je podle ní místo v jiných zařízeních. Fond ohrožených dětí, který Klokánky spravuje, se podle Marksové na rozdíl od dalších podobných organizací choval nehospodárně.

Klokánek v Olomouci
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Marksová uvedla, že vedle Fondu ohrožených dětí, který je největší institucí pro děti v nouzi, existuje dalších 34 organizací, které nabízejí podobné služby. Podle ministryně dokážou s penězi vycházet. 

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Michaela Marksová

ministryně práce a sociálních věcí

„Žádná z těchto organizací se nechovala a nechová jako Fond ohrožených dětí, který poskytoval služby a otevíral nová zařízení bez ohledu na to, jaké finanční prostředky měl k dispozici.“

Michaela Marksová

ministryně práce a sociálních věcí

Znovu také obhajovala nedávné rozhodnutí vlády nedat mimořádnou dotaci 20 milionů korun Fondu ohrožených dětí (FOD), který Klokánky spravuje.  Přidělení mimořádné dotace by podle ní znamenalo velmi exkluzivní a netransparentní podporu jediné organizaci.

Poznamenala také, že Fond ohrožených dětí, který měl donedávna dluhy ve výši kolem 120 milionů korun, skrze Klokánky dostává na děti dotaci 22 800 korun měsíčně, tedy stejně jako ostatní organizace. Letos tak za první půlrok dostal 55 milionů korun.

Video Studio ČT24
video

Marksová: Klokánky nejsou určené na dlouhodobou péči o děti

O děti z Klokánků bude postaráno, ujišťuje Marksová

Marksová se ohradila proti některým informacím médií z uplynulého týdne. Dětem z Klokánků ve finančních potížích podle ní ztráta střechy nad hlavou nehrozí. „My mapujeme s kraji neustále počty dětí v těchto zařízeních, mapujeme volné kapacity a každý jednotlivý kraj ví, kolik dětí má v tom kterém Klokánku a jakou volnou kapacitu,“ podotkla. „Pro všechny děti v Klokáncích, kterých je teď zrovna 302, místo máme,“ dodala.

Na počátku roku fungovalo 28 Klokánků a na konci roku jich podle plánů fondu zůstane 20. Děti by se měly většinou přesunout do jiných Klokánků i s tetami, které se o ně starají. Z pěti azylových domů zůstanou tři, dva převezme jiný provozovatel.