Sobotka chce, aby se V4 zastala Michalákových, právníci to prý nedělají

Před zářijovým jednáním norských úřadů o odebrání dětí české matce upozornil předseda vlády Bohuslav Sobotka, že tamní právníci Evy Michalákové nepostupují jednotně. České straně zatím ani nesdělili svoji strategii ani neoznámili, jakými důkazy Michalákovou podpoří. Problematiku péče o děti v Norsku chce Bohuslav Sobotka přednést i svým kolegům ve visegrádské skupině. Chce, aby vznikla expertní skupina, která se bude zabývat norským odebíráním dětí s cizí státní příslušností.

Norská krajská sociální komise by měla v září začít rozhodovat o dalším osudu rodiny Michalákových. Dva chlapci s českým občanstvím jsou již čtyři roky v pěstounských rodinách. Zatímco jejich matka Eva Michaláková usiluje, aby je dostala zpět do péče, norská sociální služba Barnevernet nedávno navrhla matku zbavit rodičovských práv k oběma dětem a mladšího chlapce dát k adopci pěstounům.

Případ loni vzbudil zájem českých politiků, počátkem letošního roku odešly do Norska i diplomatické nóty. Premiér Bohuslav Sobotka dal ale nyní najevo rozčarování z práce norských právních zástupců Evy Michalákové.  „Nutno podotknout, že právní zastoupení paní Michalákové nemá jednotnou linii. Informace od norských advokátek se nedaří získávat snadno a pružně,“ uvedl předseda vlády ve zprávě pro poslance o situaci v norském sporu. Podle něj česká strana norské právničky opakovaně vyzvala, aby sdělily svou strategii i to, jakými důkazy Michalákovou podpoří.

Noví hráči v případu: otec dětí i Visegrád

Samotná služba Barnevernet neumožnila českým úřadům nahlížet v Norsku do spisu. Vyžadovala plnou moc od obou rodičů, poskytla ji však pouze matka. Podle Bohuslava Sobotky se ale nyní začal otec dětí – který se v posledních letech ze sporu zcela stáhl – o situaci zajímat. „Začal být aktivní a i on usiluje o úpravu svých poměrů ke svým synům,“ sdělil premiér.

Sobotka chce, aby se péčí o děti v Norsku začala společně zabývat visegrádská skupina. Česko totiž není jediný stát V4 s podobnými problémy. Norské úřady odebraly děti i rodinám z Polska a podle zjištění ministerstva zahraničí i ze Slovenska. „Ministerstvo zahraničních věcí plánuje otázku odebírání dětí otevřít na expertním jednání v rámci předsednictví České republiky ve visegrádské skupině,“ uvedl ve zprávě premiér.

Norové děti odebrali před čtyřmi lety

Bratry Michalákovy odebrala norská služba pro ochranu dětí Barnevernet v roce 2011 kvůli podezření na jejich zneužívání. Oba rodiče vyšetřovala policie, ale vyšetřování zastavila. Matka však přiznala, že syny výchovně plácla, což je v Norsku zakázáno zákonem. Totéž podle ní dělal její bývalý manžel.

Děti se rodičům nevrátily, naopak v únoru 2012 zbavily norské úřady Michalákovy práva na péči a každý z bratrů žije v jiné pěstounské rodině. Matka dětí neuspěla se stížnostmi u norských soudů ani Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. S manželem se rozvedla, uvedla, že kvůli tlaku norských úřadů, které přislíbily, že jí v takovém případě děti vrátí. Otec dětí v průběhu soudních řízení snahu vzdal, na rozdíl od matky se proto s dětmi vůbec nesmí vídat. V dubnu podala Eva Michaláková návrh na navrácení chlapců do rodiny. Reakcí však byl naopak požadavek na adopci.