Policie: Řečník z demonstrace proti imigraci podněcoval k nenávisti

Policie obvinila slovenského nacionalistu Mariána Magáta z podněcování k nenávisti. Muže zadržela během projevu na sobotní protiimigrantské demonstraci na Staroměstském náměstí. Magát je předsedou kysucké buňky nacionalistické organizace Vzdor. Hrozí mu dva roky vězení.

Policie ČR
Zdroj: ČTK Autor: Alexandr Janovský

Podle organizátorů měl být sobotní protest na Staroměstském náměstí zaměřen proti imigrační politice kabinetu, který chce v následujících dvou letech na českém území přijmout patnáct set běženců. Dav se zastoupením české i slovenské krajní pravice nesl transparenty s nápisy jako „Stop invazi vetřelců“ a křičel „Hanba vládě“.

„Jednoho z řečníků policisté zadrželi v průběhu projevu a poté ho převezli na stanici,“ řekla policejní mluvčí Iveta Martínková a potvrdila i dřívější informace serveru iDNES.cz. „Ještě v sobotu večer byl muž obviněn z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.“

Vlády označil za sionisty

Podle citací z facebookové stránky Vzdoru pronášel zadržený slovenský řečník také antisemitské a rasistické výroky. Vlády v Praze a v Bratislavě označil za sionisty, kteří napomáhají imigrantům a terorizují vlastní národ, imigrace podle něj „bude ničit naše geny“.

Policie Magáta z pódia odvedla v průběhu projevu, muže ale bude vyšetřovat na svobodě - a po obvinění ho propustila. On sám odmítá, že by k nenávisti podněcoval. „Právě naopak, vyzdvihl jsem nutnost nebo potřebu zachovat jednu každou rasu a právo na její existenci. Zatracoval jsem jen multikulturu a vysvětloval, že stojí za zánikem jedné každé rasy, ať už je černá, bílá anebo žlutá,“ cituje jeho slova server iDNES.cz.