Okamura získal dalšího poslance, z Úsvitu k němu přešel Holík

Poslanec Jaroslav Holík vystoupil z klubu Úsvitu a přidal se ke hnutí Svoboda a přímá demokracie bývalého předsedy hnutí Úsvit Tomia Okamury. Nové hnutí získalo registraci v polovině června a nabírá nové členy. Podle Okamury má nový subjekt už tisíce zájemců o členství. V září chystá programovou konferenci, na níž si zvolí i své předsednictvo.
Jaroslav Holík
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Němec

Podle dřívějších informací z Úsvitu uvažoval Holík o odchodu z klubu už dřív. Nesouhlasil s tím, že letos při vnitřním rozkolu Okamuru a také poslance Radima Fialu hnutí vyloučilo. Frakce ho koncem dubna navíc nechala odvolat ze sněmovních výborů. Holík uvedl, že v klubu dosud zůstával, protože jako „osamělý pěšák“ by nemohl prosazovat zájmy voličů. Když ale nestraníci v klubu Úsvit založili seskupení Národní zájmy, které se nedávno s hnutím Úsvit spojilo, nemohl prý už v takovém subjektu pokračovat.

Podle Okamury už se Holík stal řádným členem SPD stejně jako další desítky zájemců o členství. Postupně bude hnutí přijímat všech 5000 lidí, kteří se přihlásili, uvedl. Sněmovní frakci ale SPD založit nemůže. Muselo by získat nejméně deset poslanců, nyní má tři. Na sněmovní kluby ustavené během volebního období se totiž vztahují přísnější pravidla než na frakce, které vzniknou hned po sněmovních volbách. Těm stačí členové tři. Hnutí Úsvit bylo velmi dlouho jen devítičlenné, nyní už také přijímá nové zájemce.

Cílem SPD je mimo jiné vypsání referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie. Čelit chce také imigrační vlně z Afriky. Do nového hnutí vstoupil i bývalý člen Úsvitu Radim Fiala. „Jsme radikální hnutí a chceme postavit radikální politické cíle,“ prohlásil už dříve.

Vznik SPD je důsledkem několikaměsíční krize uvnitř Úsvitu, jehož vedení převzal Marek Černoch. Obě křídla se vinila mimo jiné z údajného vyvádění peněz z hnutí. Část poslanců za Úsvit, kteří nejsou členové hnutí, už dřív oznámila, že chce založit jiné politické uskupení. Okamura je označoval za pučisty, většina členů poslaneckého klubu se ale postavila proti němu.