Skauti vezou na jamboree do Japonska třeba i Cimrmana

Praha – Udělat si přátele v různých koutech světa, zlepšit jazyk, poznat nové kultury a národnosti, ale také představit Českou republiku. S těmito cíli vyráží tři stovky českých skautů do japonské prefektury Jamaguči, kde se zúčastní světového jamboree. Až do 8. srpna bude české skautské hnutí reprezentovat pět jam oddílů pojmenovaných po významných osobnostech. Více informací najdete na stránkách o české účasti na jamboree.
Odlet skautů do Japonska
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šamánek

Část výpravy do Japonska sveze vládní speciál, v němž na zahraniční cestu do Tokia míří poslanecká delegace v čele s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). Desetidenní jamboree bude hostit více než 30 tisíc skautů a skautek ze 161 zemí. Ti mají v plánu také uctít památky obětí výbuchů atomových bomb před 70 lety v Hirošimě a Nagasaki. 

Na letošní jamboree se čeští skauti hlásili již před dvěma lety. Přihlásilo se 300 skautů, kdo chtěl, mohl jet, řekla ČT24 mluvčí Junáka Jitka Taussiková. Šlo jen o to, aby si zaplatili část účastnického poplatku, což bylo 15 tisíc korun.

Českou výpravu tvoří pět jam oddílů pojmenovaných po významných osobnostech, například po Miladě Horákové či Karlu Krylovi. Nechybí třeba ani oddíl Járy Cimrmana, který světovým skautům chce českého génia představit prostřednictvím divadelního představení.

Součástí výpravy bude i český expoziční stan, kde budou skauti prezentovat krásu přírody Česka, ale také vědecké a sportovní úspěchy, významné české osobnosti a historii země ve druhé polovině 20. století. V rámci „Culture Day“ nabídnou čeští skauti svým vrstevníkům z jiných zemí typická národní jídla. 

Letošní jamboree má podtitul „A Spirit od Unity“, je 23. světovým setkáním skautů. To předchozí se konalo před čtyřmi lety ve Švédsku těsně po krvavých útocích v Oslu, při nichž zahynulo 77 mladých lidí. Jamboree se koná jednou za čtyři roky, pokaždé v jiné zemi. První jamboree proběhlo v roce 1920 v Londýně. Hlavním smyslem je setkávání mladých lidí různých národností, jazyků a kultur.

Video Události: Skauti odlétají vládním speciálem
video

Události: Skauti odlétají vládním speciálem

Události: Skauti odlétají vládním speciálem

U, 27.7.

Světové skautské setkání se koná jednou za čtyři roky