Stát loni zajistil téměř osm miliard z trestné činnosti

Policii a státním zástupcům se v posledních letech daří zajišťovat podstatně více výnosů z trestné činnosti. Zatímco v roce 2009 se pohybovaly kolem 1,3 miliardy korun, loni dosáhly už bezmála 7,8 miliardy. Jde zhruba o jednu třetinu ze škody, kterou ročně pachatelé v zemi způsobí. Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana se zlepšení podařilo dosáhnout díky větší specializací žalobců na tuto oblast.

Zajištěné výnosy tvoří nejen hotovost, ale i peníze uložené na bankovních účtech, cenné papíry nebo majetek všeho druhu. Z nich pak mohou být uspokojeni, v mnoha případech ale jen částečně, i poškození. V některých kauzách propadají výnosy státu. Loni dosáhla celková škoda z trestné činnosti v Česku 24 miliard korun.

„Způsoby, jak ukrýt, převést nebo nějak uklidit výnos z trestné činnosti tak, aby se k němu orgány činné v trestním řízení nedostaly, jsou stále sofistikovanější,“ uvedl Zeman. Osm miliard korun na zajištěných výnosech proto považuje za strop.

Státu se začalo vymáhání dařit po roce 2012. Kvůli malému množství zajištěných výnosů v tomto roce rozhodl Zeman o tom, že na každém z osmi krajských státních zastupitelství, na obou vrchních státních zastupitelstvích i na tom nejvyšším v Brně bude pracovat jeden žalobce zabývající se touto problematikou.

Se zajišťováním výnosů pomáhají specializovaní žalobci

Podle Zemana pak k lepšímu boji s pachateli trestné činnosti pomohla i kvalitnější koordinace práce, předávání zkušeností, informací a zlepšení spolupráce s policií. Při zajišťování výnosů je podle Zemana nutné postupovat rychle, aby je pachatelé nestihli před policií ukrýt. „Tento ukazatel, tedy míru, nakolik se nám daří výnosy zajišťovat, považuji za mimořádně důležitý údaj, a to nejen pro nás, ale i veřejnost nebo poškozené,“ dodal.

Ve snaze snížit daňové úniky v zemi pak zřídil Zeman před rokem také síť státních zástupců zaměřujících se na tuto problematiku. Kromě právního vzdělání jsou to specialisté na zajišťování výnosů a daně také zdatní ekonomové. Právě schopnost provést rychlé finanční šetření, vytvořit kvalitní ekonomickou analýzu je pro odkrytí utajených výnosů klíčové.

Zajišťování výnosů z trestné činnosti

  • 2014: 7,8 miliardy korun
  • 2013: 8,5 miliardy korun 
  • 2012: 5,8 miliardy korun
  • 2011: 4,3 miliardy korun
  • 2010: 1,3 miliardy korun
  • 2009: 1,3 miliardy korun