Z misí si vojáci přivezli tělesná postižení, přesto si zahrají golf

Dvanáctka bývalých vojáků i policistů se teď učí hrát golf navzdory fyzickým překážkám, které si v podobě postižení přinesli ze služby. Speciální golfovou akademii pro ně připravil Miroslav Lidinský, kterého boje v Afghánistánu rovněž poznamenaly, když přišel o nohu.
Video Vzdor tělesnému postižení mohou veteráni hrát golf
video

Vzdor tělesnému postižení mohou veteráni hrát golf

Ministerstvo obrany eviduje přes 13 tisíc lidí, kteří prošli misemi v bývalé Jugoslávii, v Iráku a v Afghánistánu. Zapojit se zpět do aktivního života pomáhají novodobým válečným veteránům, záchranářům či policistů, kteří byli zraněni ve službě, různé projekty. Jedním z nich je golfová akademie. „Naším prvotním cílem bylo to, aby kluci přijeli a měli veškerý servis, který si bezpochyby zaslouží za to, co odvedli státu,“ uvedl Miroslav Lidinský, který akademii inicioval, je rovněž válečným veteránem a také dosáhl na titul mistra Evropy v golfu postižených.

"Pokud jde o novodobé válečné veterány, kteří utrpěli těžká zranění s doživotními následky, tam musím říct, že Česká republika a její armáda měly štěstí a tento počet zatím nepřesahuje několik málo desítek osob," uvedl ředitel odboru válečných veteránů ministerstva obrany Eduard Stehlík.


Řada veteránů se po návratu třeba dostává do určité bubliny, kvůli postižení je jejich pohyb omezený, a tak se ani tolik nedostanou ven z domu. Poprvé si tu tak odpalování míčků vyzkoušel také Lukáš Hirka. V roce 2012 ho v Lógaru zranila talibanská raketa. „Jel jsem tam z vlastní vůle, protože jsem tam chtěl jet. Chtěl jsem pomáhat lidem a pomáhal jsem lidem. Že se to stalo, stalo se, ničeho nelituji,“ prohlásil Hirka, který lekci golfu ocenil, i když přiznal, že je to náročné.

Lukáš Hirka
Zdroj: ČTK
Autor: Jaroslav Ožana

Hrát golf přitom může jenom díky zvláštnímu vozítku, kterým akademie disponuje. S jeho pomocí se totiž hráč dostane do vzpřímené pozice, z níž může plnohodnotně švihnout. Vozítko nese jméno Paragolfer, před několika lety ho vymyslel německý inženýr Christian Nachtwey. „Po úrazu jsem chtěl znovu hrát golf, ale všichni mi říkali, že to s postižením nejde,“ vysvětlil Nachtwey, „když jsem chtěl znovu hrát, musel jsem se prostě postavit.“ Golfovou akademii pro válečné veterány pak chce Miroslav Lidinský pořádat pravidelně, alespoň jednou nebo dvakrát ročně.

Jiří SchamsO víkendu nebyla golfová akademie jediná akce, která byla určena pro veterány. Na střelnici v Želanech na severu Čech se zase vzpomínalo na válečného veterána Jiřího Schamse alias Regiho. Po zranění se snažil fyzické postižení překonat, nakonec ale v letošním roce podlehl rakovině.