Klienti H-Systemu se z bytů v Horoměřicích stěhovat nemusí

Praha - Klienti zkrachovalé společnosti H-System se nemusí stěhovat z Horoměřických bytů. Odvolací soud totiž potvrdil dřívější verdikt městského soudu v Praze. Aby lidé byty opustili, požadoval správce konkurzní podstaty Josef Monsport, který už před začátkem dnešního jednání řekl, že domy prodá i s obyvateli. „Pokud domy nevyklidí, tak je prodám i s nimi. Negativem je, že obsazené nemovitosti prodáte za daleko nižší hodnoty než nemovitosti prázdné,“ řekl správce konkurzní podstaty.
Video Klienti H-Systemu se z bytů v Horoměřicích stěhovat nemusí
video

Klienti H-Systemu se z bytů v Horoměřicích stěhovat nemusí

Vrchní soud potvrdil verdikt pražského městského soudu z počátku letošního roku. „Odvolání nebylo důvodné a závěry soudu byly správné,“ uvedl odvolací senát. Případ se týká celkem 56 rodin. Městský soud v kauze rozhodl již předloni, když bytovému družstvu nařídil vyklizení bytů a jejich předání Monsportovi. Vrchní soud v Praze ale později rozsudek zrušil a nařídil věc znovu projednat. Letos pak městský soud znovu rozhodl tak, že jim byty zůstanou.

Bytové domy byly podle soudkyně dostavěny za prostředky členů bytového družstva, kteří investovali ze svého kolem 80 milionů korun za souhlasu dřívějšího správce konkurzní podstaty. „Přitom až do roku 2008 mohli být v dobré víře, že byty budou prodány za finanční nabídku odsouhlasenou věřitelským výborem,“ doplnila Kemenyová. 

Na rozhodnutí soudu čekaly v soudní síni i na chodbě soudu desítky lidí, kteří na verdikt reagovali potleskem. Několik lidí se také přímo v soudní síni rozplakalo. „Konečně se začíná ukazovat spravedlnost a doufám, že se dohodneme se správcem konkurzní podstaty tak, abychom si mohli byty koupit a konečně mít pokoj,“ řekla novinářům jedna z obyvatelek sporných bytů Hana Kindlová. Velkou radost a úlevu cítili i další lidé. „Já jsem měla vnitřní přesvědčení, že to snad ani jinak dopadnout nemůže a že nějaká spravedlnost musí být, jinak už bych tady asi nechtěla žít,“ dodala jedna z jejích sousedek. 

Bývalí klienti H-Systemu před soudní budovou
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Poté, co H-System upadl do konkurzu, někteří klienti si byty dostavěli na vlastní náklady se souhlasem tehdejšího konkurzního správce Karla Kudláčka. Ten před soudem potvrdil, že lidem dostavbu v roce 1999 povolil. Tehdy to prý viděl jako jediné řešení, protože nemovitosti byly ve špatném stavu a hrozilo jejich zřícení. Ve funkci konkurzního správce H-Systemu působil Kudláček od listopadu 1998 do ledna 2000.

Poté ho nahradil nynější správce Josef Monsport. Ten u soudu prosazoval, aby se rodiny z bytů Stavebního bytového družstva Svatopluk vystěhovali. Nemovitosti chce prodat a získanou částku rozdělit mezi všechny podvedené klienty H-Systemu včetně těch, kteří si nemovitosti nedostavěli.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale firma zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 rodinných domů.

Případ H-System je jedna z největších a nejznámějších podvodných kauz v novodobé historii Česka. Počátkem 90. let do H-Systemu investovali lidé, kteří si chtěli pořídit nové bydlení, slíbených domů se však většinou nedočkali. Po Klausově amnestii se justice přestala zabývat podílem tří aktérů případu - Jaroslava Vítka, Jaroslava Eliáše a Ladislava Tůmy. Už dříve dostal dvanáctiletý trest vězení šéf H-Systemu Petr Smetka, na nějž amnestie nedopadla. V kauze H-System přišlo nejméně 1 095 lidí o více než 980 milionů korun.