Babiš: K přijetí eura by se Češi měli vyjádřit v referendu

Lány - O zavedení eura v České republice by občané měli hlasovat v referendu. Po skončení schůzky v Lánech o společné evropské měně to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Referendum o euru by rád spojil s volbami v roce 2017, výsledek hlasování ale podle něj nemá být závazný. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale nevidí důvod, proč referendum vyhlašovat. „K přijetí eura jsme se zavázali,“ uvedl po schůzce Sobotka s tím, že v tomto volebním období ale vláda žádný termín přijetí eura navrhovat nebude.

„Myslím si, že by bylo dobré udělat kontrolní lidové referendum, například v rámci voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017, aby se občané na základě informací, které dostanou, nějak vyjádřili,“ řekl Babiš, který není stoupencem rychlého přijetí eura.

Není o čem dělat referendum, míní Sobotka

„Pokud už budeme dělat referendum, tak by mělo být závazné. Ale myslím si, že není o čem dělat referendum,“ uvedl v reakci na Babiše po jednání v Lánech premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Česká republika v době, kdy vstoupila do EU, řekla, že přijme společnou evropskou měnu, a závazali jsme se k tomu v příslušné smlouvě, ze které ČR nemá vyjednanou výjimku,“ dodal. Jediné, o čem by podle premiéra mohli lidé hlasovat v referendu, by bylo konkrétní datum vstupu ČR do eurozóny. Termín přijetí by měl být stanoven před rokem 2020.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD): „V koalici jsme se neshodli, že by vláda měla stanovit termín přijetí eura. V tomto volebním období proto žádný termín přijetí eura navrhovat nebudeme.“

10 minut
Premiér Bohuslav Sobotka k přijetí eura i odvolání Chládka
Zdroj: ČT24

„Naše vláda by měla v souladu s koaliční smlouvou nadále postupně připravovat ČR ke vstupu do eurozóny, jak v oblasti ekonomiky, tak veřejných rozpočtů a potřebné legislativy. Osobně jsem přesvědčen o tom, že strategické přínosy přijetí eura pro stabilitu, zaměstnanost a konkurenceschopnost České republiky převažují nad možnými negativy,“ uvedl Sobotka s tím, že Česko potřebuje ještě několik let, aby se postupně přiblížilo eurozóně. „Pak teprve má smysl, abychom se vrátili k diskusi o termínu přijetí společné evropské měny,“ dodal premiér.

S Babišem se shodl v tom, že by Česko mělo více mluvit o přínosech a rizicích přijetí eura. „Dosavadní veřejná debata je v naší zemi slabá, málo odborná a hodně polarizovaná na příznivce a odpůrce evropské integrace jako takové. Tyto diskuse by měly zahrnovat i možný reálný termín přijetí společné měny,“ uvedl premiér. „Veřejnost není dostatečně informovaná o pozitivech a negativech vstupu do eurozóny. Takže bychom měli více sdělovat veřejnosti podrobné informace ohledně pozitiv a negativ,“ řekl Babiš.

Babiš: Euro není zárukou lepších podmínek pro občany a podnikatele

Plusy přijetí eura vidí Babiš ve stabilitě vývozu a dovozu a v tom, že může sloužit jako dobrý indikátor při zahraničních investicích. „Ale jsou tam samozřejmě i negativa a ty jsou zásadního ekonomického charakteru. Pro mě je hlavní neznámá Řecko. Každý ví, že Řecko své dluhy nesplatí,“ řekl. Uvedl také, že pro něj není euro nyní zárukou růstu HDP. „Není ani zárukou lepších podmínek pro občany a podnikatele. (…) Po vstupu do eurozóny bychom museli zaplatit 51 miliard korun, plus ručit za závazky jiných států,“ dodal Babiš.

Podobně situaci vidí i opoziční ODS. „Euro je nevýhodné pro české občany. Budeme se muset významně podílet na splácení rozpočtové nekázně některých zemí, eurozóna dobře nefunguje, nevidím žádné výhody pro občany, podnikatele z přijetí eura,“ uvedl Petr Fiala, předseda ODS.

2 minuty
Babiš chce referendum, Sobotka nevidí důvod
Zdroj: ČT24

Podle Babiše je přijetí eura v Česku spíše politický než ekonomický problém. V tom s Babišem souhlasí i bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma nebo ekonom David Marek. „Euro je pouze jakýmsi vyvrcholením evropské integrace, která začala po 2. světové válce, a v tomto kontextu je potřeba ji vnímat,“ uvedl Marek. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je přijetí eura zejména otázkou solidarity, a to by politici lidem měli vysvětlovat.

Podle Tůmy se zbytečně zveličuje i role Řecka. „Jestli je v eurozóně Řecko je úplně jedno. Umím si představit eurozónu s ním i bez něj,“ uvedl ve speciálním vysílání ČT24. Stejně to vidí i David Marek: „Na Řecku eurozóna nestojí a nepadá,“ uvedl s tím, že Řecko do eurozóny nepatřilo a nepatří a jde o zkrachovalou zemi.

A jak je na tom po přijetí eura Slovensko?

Slovensko do eurozóny vstoupilo v roce 2009. Slováci ale byli vždy větší eurooptimisté než Češi, a také situace v eurozóně byla tehdy lepší, jak podotýká zpravodaj ČT na Slovensku David Miřejovský. „Přijetí společné měny pro Slováky do jisté míry znamenalo i potvrzení toho, že patří k západní Evropě. Lidé asi nejvíce oceňují stabilitu, kterou euro přináší, a také to, že nemusí měnit měnu při cestování. Na placení eurem už si zvykli a návrat koruny už prakticky nikdo nežádá. Lidé si ale často stěžují, že po přechodu na novou měnu výrazně zdražila velká část zboží,“ dodal zpravodaj ČT ve vysílání ČT24.

Schůzky na lánském zámku, která trvala skoro čtyři hodiny, se kromě prezidenta Miloše Zemana účastnil i ministr financí, premiér, guvernér České národní banky Miroslav Singer a člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok, kterého Zeman plánuje příští rok jmenovat na Singerovo místo. Prezident už v průběhu týdne avizoval, že cílem schůzky je otevřít veřejnou debatu o přijetí eura, která by mohla změnit názor veřejnosti. Podle průzkumů totiž Češi euro ze 70 procent odmítají. Prezident Miloš Zeman je naopak pro rychlé přijetí eura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna schválila zjednodušení rozvodů a úpravy péče o děti

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i úpravy péče o děti z rozvedených manželství má od příštího roku zajistit novela občanského zákoníku, kterou schválila sněmovna. Předloha mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení. Zakotví i povinnost rodičů zajistit dětem výchovu bez tělesného trestání a duševního strádání. Novelu teď čeká posouzení v Senátu.
13:52Aktualizovánopřed 49 mminutami

Sněmovna schválila školskou novelu

Financování nepedagogických pracovníků jako školníků uklízeček či kuchařek zřejmě bude od příštího roku převedeno ze státu na obce a kraje jako zřizovatele škol. Ve sněmovně to ve středu prosadila vládní koalice přes odpor opozičních hnutí ANO a SPD. Financování školních psychologů a speciálních pedagogů má zase být ze státního rozpočtu. Novelu školského zákona nyní posoudí Senát.
09:02Aktualizovánopřed 54 mminutami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 1 hhodinou

Soud potvrdil Peltovi vězení v délce pět a půl roku

Odvolací soud potvrdil bývalému šéfovi českého fotbalu Miroslavu Peltovi za zmanipulování sportovních dotací trest vězení v délce pět a půl roku. Někdejší náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová půjde za mříže na šest let. Soud tak zamítl odvolání dvojice, která od počátku trvá na své nevině. Nevyhověl ani státnímu zástupci Ondřeji Trčkovi, který požadoval tresty zvýšit na šest a šest a půl roku.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
10:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
10:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pacienti si stěžovali na chování chirurga, v nemocnici v Ústí nad Orlicí končí

Lékař Ondřej Veselý po opakovaných stížnostech pacientů na hrubé chování opouští nemocnici v Ústí nad Orlicí. Podle vedení zdravotnického zařízení odchází dohodou. Na přístup Veselého upozornil i hudebník Tomáš Polák ze skupiny O5 a Radeček. Lékař přitom podle nemocnice patří mezi schopné chirurgy a nahradit ho nebude lehké.
před 12 hhodinami

Klíčové je přežít první dny. Projekt radí, jak překonat krizové situace

Přírodní katastrofa, válečný konflikt nebo výpadek elektřiny. Nový projekt s názvem Corty má lidi naučit, jak přežít prvních dvaasedmdesát hodin. Spolupracovali na něm odborníci z řad psychologů, vyjednavačů, záchranářů a členů zásahových jednotek. Podle nich je totiž připravenost na mimořádné události nedostatečná. Ministerstvo vnitra zase chystá adaptaci finského modelu „72 hodin“, jehož součástí budou informační brožura a kampaň. Připraveny by dle resortu měly být do konce léta.
před 19 hhodinami
Načítání...