Babiš: K přijetí eura by se Češi měli vyjádřit v referendu

Lány - O zavedení eura v České republice by občané měli hlasovat v referendu. Po skončení schůzky v Lánech o společné evropské měně to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Referendum o euru by rád spojil s volbami v roce 2017, výsledek hlasování ale podle něj nemá být závazný. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ale nevidí důvod, proč referendum vyhlašovat. „K přijetí eura jsme se zavázali,“ uvedl po schůzce Sobotka s tím, že v tomto volebním období ale vláda žádný termín přijetí eura navrhovat nebude.

„Myslím si, že by bylo dobré udělat kontrolní lidové referendum, například v rámci voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017, aby se občané na základě informací, které dostanou, nějak vyjádřili,“ řekl Babiš, který není stoupencem rychlého přijetí eura.

Není o čem dělat referendum, míní Sobotka

„Pokud už budeme dělat referendum, tak by mělo být závazné. Ale myslím si, že není o čem dělat referendum,“ uvedl v reakci na Babiše po jednání v Lánech premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Česká republika v době, kdy vstoupila do EU, řekla, že přijme společnou evropskou měnu, a závazali jsme se k tomu v příslušné smlouvě, ze které ČR nemá vyjednanou výjimku,“ dodal. Jediné, o čem by podle premiéra mohli lidé hlasovat v referendu, by bylo konkrétní datum vstupu ČR do eurozóny. Termín přijetí by měl být stanoven před rokem 2020.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD): „V koalici jsme se neshodli, že by vláda měla stanovit termín přijetí eura. V tomto volebním období proto žádný termín přijetí eura navrhovat nebudeme.“

10 minut
Premiér Bohuslav Sobotka k přijetí eura i odvolání Chládka
Zdroj: ČT24

„Naše vláda by měla v souladu s koaliční smlouvou nadále postupně připravovat ČR ke vstupu do eurozóny, jak v oblasti ekonomiky, tak veřejných rozpočtů a potřebné legislativy. Osobně jsem přesvědčen o tom, že strategické přínosy přijetí eura pro stabilitu, zaměstnanost a konkurenceschopnost České republiky převažují nad možnými negativy,“ uvedl Sobotka s tím, že Česko potřebuje ještě několik let, aby se postupně přiblížilo eurozóně. „Pak teprve má smysl, abychom se vrátili k diskusi o termínu přijetí společné evropské měny,“ dodal premiér.

S Babišem se shodl v tom, že by Česko mělo více mluvit o přínosech a rizicích přijetí eura. „Dosavadní veřejná debata je v naší zemi slabá, málo odborná a hodně polarizovaná na příznivce a odpůrce evropské integrace jako takové. Tyto diskuse by měly zahrnovat i možný reálný termín přijetí společné měny,“ uvedl premiér. „Veřejnost není dostatečně informovaná o pozitivech a negativech vstupu do eurozóny. Takže bychom měli více sdělovat veřejnosti podrobné informace ohledně pozitiv a negativ,“ řekl Babiš.

Babiš: Euro není zárukou lepších podmínek pro občany a podnikatele

Plusy přijetí eura vidí Babiš ve stabilitě vývozu a dovozu a v tom, že může sloužit jako dobrý indikátor při zahraničních investicích. „Ale jsou tam samozřejmě i negativa a ty jsou zásadního ekonomického charakteru. Pro mě je hlavní neznámá Řecko. Každý ví, že Řecko své dluhy nesplatí,“ řekl. Uvedl také, že pro něj není euro nyní zárukou růstu HDP. „Není ani zárukou lepších podmínek pro občany a podnikatele. (…) Po vstupu do eurozóny bychom museli zaplatit 51 miliard korun, plus ručit za závazky jiných států,“ dodal Babiš.

Podobně situaci vidí i opoziční ODS. „Euro je nevýhodné pro české občany. Budeme se muset významně podílet na splácení rozpočtové nekázně některých zemí, eurozóna dobře nefunguje, nevidím žádné výhody pro občany, podnikatele z přijetí eura,“ uvedl Petr Fiala, předseda ODS.

2 minuty
Babiš chce referendum, Sobotka nevidí důvod
Zdroj: ČT24

Podle Babiše je přijetí eura v Česku spíše politický než ekonomický problém. V tom s Babišem souhlasí i bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma nebo ekonom David Marek. „Euro je pouze jakýmsi vyvrcholením evropské integrace, která začala po 2. světové válce, a v tomto kontextu je potřeba ji vnímat,“ uvedl Marek. Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je přijetí eura zejména otázkou solidarity, a to by politici lidem měli vysvětlovat.

Podle Tůmy se zbytečně zveličuje i role Řecka. „Jestli je v eurozóně Řecko je úplně jedno. Umím si představit eurozónu s ním i bez něj,“ uvedl ve speciálním vysílání ČT24. Stejně to vidí i David Marek: „Na Řecku eurozóna nestojí a nepadá,“ uvedl s tím, že Řecko do eurozóny nepatřilo a nepatří a jde o zkrachovalou zemi.

A jak je na tom po přijetí eura Slovensko?

Slovensko do eurozóny vstoupilo v roce 2009. Slováci ale byli vždy větší eurooptimisté než Češi, a také situace v eurozóně byla tehdy lepší, jak podotýká zpravodaj ČT na Slovensku David Miřejovský. „Přijetí společné měny pro Slováky do jisté míry znamenalo i potvrzení toho, že patří k západní Evropě. Lidé asi nejvíce oceňují stabilitu, kterou euro přináší, a také to, že nemusí měnit měnu při cestování. Na placení eurem už si zvykli a návrat koruny už prakticky nikdo nežádá. Lidé si ale často stěžují, že po přechodu na novou měnu výrazně zdražila velká část zboží,“ dodal zpravodaj ČT ve vysílání ČT24.

Schůzky na lánském zámku, která trvala skoro čtyři hodiny, se kromě prezidenta Miloše Zemana účastnil i ministr financí, premiér, guvernér České národní banky Miroslav Singer a člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok, kterého Zeman plánuje příští rok jmenovat na Singerovo místo. Prezident už v průběhu týdne avizoval, že cílem schůzky je otevřít veřejnou debatu o přijetí eura, která by mohla změnit názor veřejnosti. Podle průzkumů totiž Češi euro ze 70 procent odmítají. Prezident Miloš Zeman je naopak pro rychlé přijetí eura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli návrhu výpovědi bez důvodu

Českomoravská konfederace odborových svazů vyhlásila stávkovou pohotovost kvůli možnosti výpovědi bez udání důvodu, kterou navrhují do takzvané flexinovely zákoníku práce doplnit poslanci ODS a TOP 09. Pokud by se pracovní kodex s touto změnou přijal, jsou odboráři připraveni „eskalovat protestní akce“ a začít chystat generální stávku.
15:40Aktualizovánopřed 4 mminutami

Česko se blíží vrcholu chřipkové epidemie

Česko se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nachází poblíž vrcholu chřipkové epidemie. Nemocných bylo minulý týden více než 2200 na sto tisíc obyvatel, za týden jejich počet vzrostl o šestnáct procent. Zatímco v předcházejících týdnech přibývalo hlavně nemocných dětí, minulý týden se nemocnost zvyšovala ve všech věkových skupinách, informoval SZÚ.
13:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Univerzita Karlova bude koordinovat velký evropský AI projekt

Univerzita Karlova se stala hlavním koordinátorem mezinárodního projektu Otevřené velké jazykové modely pro umělou inteligenci v Evropě. Budou v něm spolupracovat evropské firmy, výzkumné instituce a výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí. V projektu OpenEuroLLM za asi 34 milionů eur (854,7 milionu korun), financovaném s podporou Evropské komise, vybuduje tým evropských výzkumných institucí rodinu výkonných, vícejazyčných velkých jazykových modelů. Využití najdou v komerčním, průmyslovém i veřejném sektoru.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o omezení rychlosti v obcích

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o výhodách a nevýhodách plošného zavádění maximální rychlosti v obcích, jež již platí v mnoha evropských městech. Komentátor Petros Michopulos, bývalý premiér Mirek Topolánek, komentátorka Lucie Stuchlíková, režisér a scenárista Václav Marhoul a influencerka Rozárie Haškovcová vedli debatu také o bitcoinu v centrální bance, smrti Jana Masaryka či české pivní kultuře na seznamu UNESCO.
před 7 hhodinami

EU chce zaručit právo na opravu, v tuzemsku ale schází řemeslníci

V Česku by nejpozději od srpna příštího roku mělo začít platit takzvané právo na opravu. Zahrnuje lepší přístup k náhradním dílům a taky k informacím o opravě. Počítá s ním evropská směrnice, která tak posílí práva spotřebitelů, snížit má také množství odpadu. Zatím by se nová pravidla vztahovala jen na vybrané velké spotřebiče. Jenže třeba v tuzemsku je opravářů i dalších řemeslníků málo, a ne všechno se navíc vyplatí do servisu dát.
před 9 hhodinami

Špatně slyší, mluví i dýchá. Dívce má pomoci operace, která se v Česku neprovádí

Po dvou letech se bude uzavírat desetimilionová sbírka na operaci dítěte se vzácným genetickým onemocněním. Osmiletá Lilli Soukupová za několik dní díky darům odletí na první zákrok do Londýna. Do sbírky se zapojili i pražští policisté, čímž podpořili i svou kolegyni – matku Lilli.
před 10 hhodinami

Daň z lihu vzrostla, stát ale víc nevybral. Opozice volá po analýze

Stát loni nevybral na spotřební dani z lihu očekávanou částku, přestože sazba daně od začátku roku vzrostla o deset procent. Výběr daně nakonec zůstal na úrovni předcházejícího roku, kdy ještě platil nižší odvod. Vláda přitom v konsolidačním balíčku počítala s nárůstem výnosů o půl miliardy korun. Opozice požaduje analýzu, růst sazby spotřební daně, který dál pokračuje, podle ní nepřináší kýžený efekt. Vláda změny neplánuje.
před 10 hhodinami

Část věznic trápí kritický nedostatek dozorců, chybí jich stovky

V deseti českých věznicích je kritický nedostatek dozorců, chybí jich až sedm set. Problém vedení Vězeňské služby řeší přesuny strážných mezi pracovišti i výcvikem nových rekrutů. V loňském roce ze služby odešlo více lidí, než přišlo, a to i přesto, že dozorcům vzrostly platy.
před 11 hhodinami
Načítání...