ERÚ podává stížnost na zásah policie. Údaje by prý bez problémů vydal

Praha – Energetický regulační úřad podává stížnost na postup policie při středečním zásahu. Vyšetřovatelé tehdy dorazili do třech budov úřadu, kde hledali dokumenty ke jmenování současné místopředsedkyně Renaty Vesecké. Regulátor tvrdí, že policie o vydání spisů řádně nepožádala - a přitom by je v případě zájmu prý bez problémů dostala. Nad formou zákroku se podivoval i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.
Video Dohry středečního zásahu na ERÚ
video

Dohry středečního zásahu na ERÚ

Policisté strávili v sídlech úřadu několik hodin – jejich hlavním cílem byl jmenovací dekret členky vedení Renaty Vesecké. V ostravské, jihlavské a pražské pobočce si odnášeli papírovou dokumentaci a počítače, včetně počítače předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové. Celá akce přitom podle zástupců regulátora mohla proběhnout v mnohem klidnější atmosféře. „Stačilo, aby přišel jeden policista s výzvou k vydání dekretu a dostal by ho na místě. Nemuseli kvůli tomu zavírat celý úřad,“ tvrdí mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Podle středečních informací Chvojky prý o jmenovací dekret sice policisté předtím písemně požádali, ale odmítli úřadu uvést důvod. „Odpovědí byl zásah 40 policistů,“ tehdy podotkl mluvčí. Na začátku zásahu protikorupční policie bylo trestní oznámení jistého muže z Plzeňska. Protikorupční policie zásah odmítla komentovat s odkazem na probíhající trestní řízení.

Podnětem celé akce bylo angažmá bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Šéfka úřadu Alena Vitásková ji loni jmenovala svou místopředsedkyní. Policejní zdroje přitom naznačují, že se tak mohlo stát v rozporu se zákonem. Sama Vesecká se k zásahu vyjádřila krátce prostřednictvím SMS: „Jde o zvůli a zneužití trestního práva.“

Méně silovou formu jednání by si dokázal představit ministr průmyslu a obchodu. S regulátorem vede vleklé spory o podobu energetického zákona - středeční zákrok má ale za přehnaný. „Skoro bych měl pocit, že by tento problém šel řešit i bez zásahové jednotky, protože jde, řekněme, o takovou úřední debatu,“ prohlásil ministr.

Právník Josef Lžičař, který Vitáskovou zastupuje v jiném sporu, se zase podivuje nad tím, proč policie Vitáskovou ani Veseckou před zásahem nevyslechla. „Vždy by měly být vyslechnuty, pokud nejde o úkon neodkladný nebo by mohlo dojít k zmaření účelu trestního řízení,“ dodává Lžičař.

Podle dřívějšího vyjádření Vitáskové je Vesecká dlouholetou profesionálkou v oblasti práva. Od jejího jmenování místopředsedkyní úřadu si proto slibovala pomoc při řešení komplikovaných sporů, kterými se ERÚ zabývá hlavně v souvislosti s nedávným solárním boomem. Právě státní podpora solární energetiky byla často důvodem skandálů a žalob, kterým úřad v uplynulých letech čelil.