Dohoda české a německé policie umožní zásah na území druhé země

Praha - Česká a německá policie uzavřely dohodu, která má přinést větší pravomoc například při pronásledování podezřelých řidičů. Nová pravidla mají také umožnit rychlý zásah na území druhého státu bez jeho předchozího souhlasu v případě ohrožení života či zdraví lidí. Dohoda je nejmodernější v Evropě, řekl minstr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) poté, co ji podepsal se svým německým protějškem Thomasem de Maiziérem.

Maiziére uvedl, že dohoda ještě musí projít parlamenty, což podle něj zabere zhruba rok. Dodal, že podle úmluvy bude celé Sasko a Bavorsko považováno za příhraniční území. Do smlouvy je podle něj také začleněná práce celní správy.

Policisté mohou podle textu například pronásledovat podezřelé řidiče na území druhého státu, jako kdyby postupovali na svém území. Týká se to také policejních vrtulníků. Obě země budou vytvářet další společné hlídky. Pravidla se vztahují i na spolupráci při ochraně svědků, předávání osob a doprovody nebezpečných či nadměrných nákladů.

Kontroly řidičů v Německu
Zdroj: ČTK/DPA
Autor: Paul Zinken

Nová smlouva má nahradit zastaralou dohodu o spolupráci v boji proti organizované kriminalitě z roku 1991 a smlouvu o policejní spolupráci z roku 2000. Ta byla uzavřena ještě před vstupem Česka do Evropské unie a do schengenského prostoru. Neodpovídá tak podmínkám, které vznikly po otevření hranic v roce 2007. Policejní hlídky podle ní mohly působit do vzdálenosti 30 kilometrů od hranic.

Němci žijící u českých i polských hranic si v poslední době stěžují především na krádeže aut, zemědělských a stavebních strojů či barevných kovů. Významným problémem je také pašování pervitinu z Česka, který je v Německu známý pod názvem crystal meth.