Salačová při závěrečné řeči: Provize jsem dávala, aby měla firma práci

Praha – Obžalovaná Ivana Salačová, pro kterou kvůli jejímu přiznání a svědectví žádá státní zástupce status spolupracující obviněné, dávala při veřejných zakázkách provize, aby měla práci pro svou firmu. Podnikatelka ve stavebnictví to řekla ve své závěrečné řeči s tím, že neměla v úmyslu nikoho poškodit. Verdikt v této části kauzy vyhlásí soud 7. dubna. Jednání Krajského soudu v Praze se týká devíti z 11 obžalovaných, případ Davida Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucie Novanské soud projedná zvlášť.
Video UDÁLOSTI: Salačová z kauzy Rath hájila své přiznání
video

UDÁLOSTI: Salačová z kauzy Rath hájila své přiznání

Ivany Salačové se týká obvinění z manipulace s tendry na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivicích. Při příchodu k soudu působila vyrovnaně. V krátkém vyjádření pro ČT přiznala jistou míru nervozity, nijak speciálně se ale podle svých slov na závěrečnou řeč před soudem nepřipravovala. Jen uvedla, že nemíní mluvit dlouho. Její slova nakonec zabrala deset minut.

„Vše jsem činila, abych své tehdejší společnosti Fisa zajistila práci a sehnala uplatnění na stavebním trhu,“ pronesla. Rozdáváním provizí prý nemínila nějak poškodit Středočeský kraj, stát nebo Evropskou unii. „Brala jsem to tak, že provizi dávám těm, kteří mi zajistí stavební zakázky,“ dodala.

S odstupem času si prý uvědomuje nesprávnost svého jednání a lituje ho. Vysvětlovala také, že její první výpověď, ještě když byla ve vazbě, byla sice pravdivá, ale ne úplná. Pro přiznání se rozhodla později. „Poté, co jsem si pročetla odposlechy, jak telefonické, tak prostorové, dohodla jsem se se svými právníky, a po veliké diskuzi s rodinou a svými blízkými jsem se rozhodla, že budu vypovídat úplně a pravdivě a že požádám o status spolupracující osoby,“ řekla.

Odmítla, že by byla zrádce, jak naznačil minulý týden jeden z advokátů obžalovaných: „Své jednání považuji za správné, k výpovědi mě nikdo nenutil. Rozhodla jsem se podle svého nejlepšího svědomí.“

Obžalovaní exmanažeři slova Salačové odmítli

Exmanažeři stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý vystoupili se svou závěrečnou řečí po Salačové. Odmítli obžalobu z ovlivnění zakázek na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivicích. Snažili se zpochybnit výpověď Salačové. Drážďanský odmítl, že by předal úplatek další obžalované, exšéfce kladenské nemocnice Kateřině Kottové, dříve Pancové. „Je pravda, že jsem nesl v inkriminovaný den do nemocnice krabici s vínem, ale bylo tam víno, a ne finanční hotovost,“ dodal. Výpověď Salačové označil za účelovou: „Jediné, co je důkazem v obžalobě, je pro mě nepravdivé, obecné a bezobsažné tvrzení obžalované inženýrky Salačové.“

Mladý popřel, že by se dopustil žalovaných skutků. Nevypracovával prý rozpočet k Buštěhradu. Řekl také, že je „bezúhonný otec od rodiny, pro kterého je toto jednání velmi náročné a stresující“. Distanc potom zněl i od obžalovaného jednatele firmy Hospimed Jindřicha Řeháka: „Odmítám jako neprokázanou verzi žalobce, že jsem se dopustil uplácení. Uplácení je v příkrém rozporu s mým občanským přesvědčením.“

Podle žalobce Petra Jiráta jde ovšem pouze o sehraná vyjádření. „Jsou to nepochybně řeči zkoordinované s jejich právními zástupci, takže mají určitou konzistenci,“ konstatoval. „Myslím si, že důkazy, které jsem přednesl v dvoudenní řeči, jsou naprosto průkazné.“ Které straně dá soud zapravdu, bude jasné na začátku dubna. Rozsudek padne hned po Velikonocích.

Kauza Rath přehledně

Hlavní líčení začalo v srpnu 2013 a do závěru se dostalo minulý týden, kdy přednesl závěrečnou řeč a návrhy trestů státní zástupce Petr Jirát. Největší trest, osm až devět let vězení, chce pro manžele Kateřinu a Petra Kottovy. Podle Jiráta jsou organizátory korupce. Oba vinu odmítají a žádají zproštění obžaloby.

Až po rozsudku nad devítkou obžalovaných se soud vrátí k Davidu Rathovi. Kvůli exhejtmanově nemoci byl jeho případ vyčleněn. Spolu s organizátorkou údajně podezřelých tendrů Lucií Novanskou tak bude od dubna souzen zvlášť.