Lékařům nepřidáme, přiznávají některé nemocnice

Praha - Některé nemocnice spadající pod kraje či města od ledna 2015 zaměstnancům nepřidají. Vyplývá to z ankety Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN). Úhradová vyhláška prý dá nemocnicím méně, než na platy potřebují. Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů se kvůli tomu dnes setkal i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

Ze 128 členských nemocnic se ankety zúčastnilo 81. 28 z nich, které se řídí státními tabulkami, platy zvýší. Z nemocnic bez tarifních tabulek nehodlá mzdy vůbec zvyšovat osm zařízení, třetina je zvedne od ledna a zhruba 43 procent v průběhu roku.

Vláda schválila zvýšení tarifních platů v nemocnicích od ledna o pět procent. O stejné procento by mzdy měly stoupnout i v nemocnicích krajů, měst, církví či v soukromých zařízeních. Nemocnice se s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem (ČSSD) dohodly, že na pětiprocentní zvýšení platů a mezd stačí zvýšit úhrady od pojišťoven o tři procenta. Vyhláška vydaná ve Sbírce zákonů ale podle mluvčího krizového štábu a místopředsedy AČMN Petra Fialy tuto garanci neobsahuje.

Krizový štáb: Navýšení úhrad je pouze optické, krátí ho diskriminační koeficienty

Navýšení plateb je tak podle Fialy jen optické, skutečná úhrada bude totiž ve všech krajích s výjimkou Prahy krácena diskriminačními koeficienty na navýšení o 1,5 až dvě procenta, což na slíbený nárůst mezd nepostačuje. Optické je podle Fialy také devítiprocentní navýšení úhrad pro následnou a dlouhodobou péči. Jen kompenzuje zrušené regulační poplatky, které tvořily osm až deset procent příjmu daného zařízení. „Navýšení na platy není téměř žádné,“ upozornil.

„Na jednání, kterého se účastnil rovněž ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, byl přijat závěr sledovat vývoj skutečných úhrad od zdravotních pojišťoven nemocnicím, a pokud se potvrdí více případů nedostačujících úhrad, vrátit se k problému a řešit jej,“ uvedl Fiala k výsledkům setkání s premiérem. Sobotka zároveň požádal Němečka o písemné vyjádření ke zvýšení úhrad následné a dlouhodobé péče.