Oceněných účastníků 3. odboje přibývá, přesto se mnozí osvědčení nedožijí

Praha - Posouzených žádostí o uznání třetího odboje bylo v roce 2014 oproti roku předchozímu více než trojnásobek. Odbor pro válečné veterány ministerstva obrany teď vyřizuje měsíčně 85 osvědčení o aktivním odporu proti komunistickému režimu, ještě před rokem to bylo jenom 20. To ale pořád nestačí, úředníkům ještě zbývá více než 1 900 žádostí. Většinu žádostí o 3. odboji chce ministerstvo obrany vyřídit do tří let.
Video Oceněných účastníků 3. odboje přibývá
video

Oceněných účastníků 3. odboje přibývá

Osvědčení o 3. odboji zatím dostalo přes 750 lidí. Byli mezi nimi třeba Zdeněk Zelený nebo Bohumil Robeš, kteří v 50. letech působili jako členové skautského odbojového hnutí. „Mě soudruzi soudili asi pětkrát, takže tam bylo několik rozsudků, při prvním procesu ve skupině jsem dostal 5 let,“ vypráví Robeš.

Přesto je stále dost lidí, kteří se ocenění za protikomunistický odboj nedočkali. „Každý měsíc podepisuji přibližně 20 žádostí, které ukončujeme z důvodů úmrtí žadatele, a to je nepřípustné,“ upozornil ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

Na odboru pro válečné veterány ministerstva obrany vyřizuje žádosti o uznání odboje proti komunistům zhruba 30 lidí. Většina z nich jsou historici a právníci. Podle správního řádu jsou přednostně vyřizováni lidé nad 90 let. „Stejně tak, pokud se dozvídáme, že žadatel je ve vážném zdravotním stavu, tak se snažíme to vyřídit co nejrychleji,“ dodal Stehlík.

Z celkového počtu více než 2 200 vyřízených žádostí je ale drtivá většina zamítnutých. Smůlu má totiž každý, kdo se nedostal z politických důvodů na školu nebo koho komunisti poslali za protistátní řeči do vězení. „Žádají si lidé, kteří spíš byli perzekuováni, a nikoli, že aktivně vystoupili proti režimu,“ doplnil vedoucí oddělení 3. odboje Pavel Kugler.