Ceny za nejlepší díla proti diskriminaci putují do Liberce a Prahy

Praha – V Praze byli za účasti vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Ireny Moozové a náměstka místopředsedy vlády pro evropské záležitosti Marka Mory vyhlášeni vítězové národního kola evropské soutěže "EU a nediskriminace". Tuto soutěž vyhlásila Evropská komise ve všech členských zemích EU k letošnímu Evropskému roku rovných příležitostí pro všechny.

„Úkolem soutěžících bylo zpracovat téma EU a nediskriminace do formy plakátu. Tento nesnadný úkol byl ještě podmíněn prací v týmu, který musel mít minimálněčtyři členy,“ vysvětlil pravidla soutěže předseda Klubu mladých EvropanůJan Závěšický. „K nediskriminaci mají mladí lidé jistě co říct, což nám potvrdil i početzaslaných plakátu. Celkem jsme jich obdrželi 395, což znamená, že se u nás dodiskuse o nediskriminaci zapojilo přes 1 200 žáků a studentů,“ dodává Závěšický.

Vítězi českého národního kola v kategorii 15–18 let se stal tým ze Střední umělecké školy v Liberci pod vedením pana Jiřího Zenkla, mladší kategorii (12–14 let) vyhráltým z pražského Gymnázia Christiana Dopplera vedený paní Veronikou Dygrýnovou. Jejich plakáty postupují do evropského kola, jehož vítězové budou pozváni na výletdo Bruselu.

Setkají se s iniciátorem soutěže, místopředsedou Evropské komise Francem Frattinim, který účastníkům vyjádřil svoji podporu již při předávání cen národního kola, kdy jim poslal prostřednictvím videozáznamu svoje blahopřání za dosažený úspěch a poděkoval všem účastníkům za jejich jasný negativní postoj k diskriminaci.