Senát vyřadil tři kandidáty do Rady Ústavu pro pro studium totalitních režimů

Praha - Senátní volební komise dnes vyřadila tři kandidáty do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů, protože nesplňovali zákonem požadované podmínky. Senátoři tak budou sedmičlennou radu vybírat jen ze 46 kandidátů. Senát bude členy rady vybírat na schůzi, která začne 5. prosince.

K vyřazeným patří profesor Ján Mlynárik, kterého navrhoval Svaz Slováků v ČR. Mlynárik nedodal zákonem požadované čestné prohlášení, že nebyl členem KSČ, uvedl Pavlata. Historik a signatář Charty 77 to ani učinit nemohl, neboť v komunistické straně působil. Byl vyloučen za politickou a publicistickou činnost v letech 1968 a 1969. Dále byli vyřazeni Jaroslav Čvančara a Zdeněk Pavlík.

Potíže má i disident a bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín, kterého nominovala přerovská Konfederace politických vězňů. Místo lustračního osvědčení zatím předložil jen potvrzení o tom, že o tento dokument 8. října požádal ministerstvo vnitra. „V případě, že do dne volby toto lustrační osvědčení bude předloženo, tak samozřejmě bude na kandidátce. Zatím tam je, protože splňuje všechny ostatní podmínky,“ uvedl Pavlata.

Horní komora členy rady vybere podle zákonem stanoveného klíče. Největší naději na zvolení má předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová, kterou jako svou jedinou kandidátku navrhl prezident Václav Klaus. Poloviční šanci na zvolení mají čtyři kandidáti sněmovny, z nichž mohou uspět pouze dva. Exministra životního prostředí Ivana Dejmala poslanci navrhli na popud Strany zelených, socialisté prosazují historika a bývalého poslance ČSSD Vladimíra Cisára, rektora Masarykovy univerzity Petra Fialu sněmovna navrhla na podnět ODS a děkana Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michala Stehlíka prosazují KDU-ČSL a Národní muzeum.

Zbývající čtyři členové rady vzejdou ze čtyř desítek návrhů od spolků odbojářů a bývalých politických vězňů či občanských sdružení a společností, které působí v oblasti historie, vzdělávání nebo ochrany lidských práv. Mezi jejich kandidáty patří ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma, člen protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů Milan Paumer, bývalý disident a diplomat Jiří Gruša nebo exposlankyně za KSČM Jitka Gruntová. Nejvíc nominací, a to devět od odbojářů a legionářů, získal brněnský nakladatel Šimon Ryšavý. Sedm nominací od židovských organizací má novinář Petr Brod, dalších pět získal bývalý šéf pražské Židovské obce Tomáš Jelínek.

Ústav, o jehož vznik svedli souboj pravicoví zákonodárci s levicovou opozicí, má lépe než dosud shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o období komunismu a nacistické okupace. Rada bude mít na starosti plán činnosti ústavu nebo jmenování jeho ředitele. Vážným uchazečem na tuto funkci je současný ředitel archivu bezpečnostních složek ministerstva vnitra Pavel Žáček, kterého vláda pověřila přípravou vzniku ústavu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku.
11:06Aktualizovánopřed 4 mminutami

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno.
09:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 3 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 4 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 5 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinu Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...