Poslanci zamítli návrh na zrušení poplatků u lékaře

Praha - Sněmovna dnes zamítla návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Diskuse o tom, zda a jaké poplatky odstranit ale každopádně nekončí. Zrušení některých plateb totiž požadují i někteří poslanci vládních stran. Koalice by měla tříměsíční fungování poplatků vyhodnocovat v dubnu.

Vládnímu táboru se dnes podařilo sociálnědemokratickou předlohu v těsném hlasování zamítnout i přesto, že lidovec Ludvík Hovorka podporoval její propuštění do další fáze jednání. S koalicí totiž hlasovali i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Evžen Snítilý, rovněž bývalý člen ČSSD, byl naopak spolu se socialisty, KSČM a Hovorkou proti zamítnutí.

Od ledna pacienti platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit by měli také po překročení ročního limitu ve výši 5000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezují plýtvání ve zdravotnictví a navíc díky nim získá stát přehled o výši spoluúčasti pacientů. Opozice má jiný názor. Upozorňuje na to, že od ledna vzrostly lidem i další náklady a zatěžovat je ještě poplatky ve zdravotnictví nelze. Podle levice jsou úhrady nehumánní, protisociální a navíc i protiústavní.

Výhrady k poplatkům však zaznívají i z koaličních řad. Nejen Hovorka, ale i někteří další vládní poslanci požadují v systému změny. Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová již spolu s několika dalšími předložila novelu, která má zrušit poplatky za pobyt novorozenců v nemocnici. Stáhnout ji chce až v případě, že koalice předloží jiný a lepší návrh.