V Čunkově kauze došlo k úniku informací, inspekce ale případ odloží

Olomouc/Praha - Během trestního řízení v údajné korupční kauze šéfa lidovců Jiřího Čunka došlo k úniku informací. Vrchní státní zastupitelství přezkoumávalo postup podřízených státních zastupitelství z vnitřní iniciativy. Mezi hlavní nedostatky patřilo poskytování informací v trestním řízení a zmíněný únik informací. Údajnou Čunkovu korupční aféru přitom již dvakrát v různých souvislostech prošetřovala Inspekce ministerstva vnitra, a případ pokaždé odložila.

Odložení případu úniku informací o sociálních dávkách jí nyní nařídilo pražské státní zastupitelství. Inspekce se případem zabývala kvůli podezření, že za únikem stojí některý z policistů. Únik informací, který  v souvislosti s Čunkovou kauzou inspekce  řešila loni na podzim, se týkal samotné údajné korupční aféry. I ten inspekce odložila.

Podle mluvčí olomouckého státního zastupitelství Markéty Ševčíkové je kauza Jiřího Čunka už pravomocně skončena. Její znovuotevření není možné. Případné postihy na základě zjištění Vrchního státního zastupitelství k Olomouci se budou teprve projednávat. „V průběhu trestního řízení došlo jak ze strany policie, tak ze strany dozorových a dohledových státních zástupců k několika pochybením procesního charakteru,“ uvedla Ševčíková.

Poučení z chyb

Podle ní pochybilo i samo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci ve vztahu k prováděnému dohledu. Kvůli snaze předejít do budoucna podobným pochybením týkajících se úniku informací přijalo už zastupitelství některá opatření. Kvůli úniku informací ze svých spisů už například začali moravští státní zástupci komunikovat s novináři pouze písemně.