Brusel šetří pomoc autobusovým dopravcům na Ústecku

Brusel/Ústí nad Labem - Evropská komise dnes oznámila, že začne prošetřovat kompenzace, které se vyplácí autobusovým dopravcům v Ústeckém kraji. Učinila tak na základě stížnosti, kterou obdržela, uvedl tento výkonný orgán unie. Blíže nicméně tuto stížnost v prohlášení nespecifikoval.

Předmětem vyšetřování je několik opatření na podporu některým provozovatelům veřejné dopravy na Ústecku, například platby, ručení či kapitálové injekce.

Podle mluvčí Ústeckého kraje Veroniky Kindlové má kraj o vyšetřování jen informace zveřejněné Evropskou komisí. „Ústecký kraj zatím ani nebyl požádán o ve zprávě avizované poskytnutí dalších údajů,“ uvedla.

Vyšetřování kompenzací dopravců by mohlo být na základě podnětu Dopravního podniku Ústeckého kraje (DPÚK). „Domnívám se, že toto šetření je na základě stížností, které Evropské komisi zaslal DPÚK,“ uvedl mluvčí podniku Marek Ženkl. Dopravní podnik si na nedovolenou podporu dopravy v kraji stěžoval již před dvěma lety. Podle Ženkla dostávaly dopravní podniky měst v kraji některé dotace neoprávněně. „Dopravní podnik mimo jiné poukazoval na to, že se upírá právo zaplatit veřejného dopravce dle zákona a kraj přitom kříženě dotuje dopravní podniky jednotlivých měst,“ řekl.

DPÚK měl licence na provozování základní dopravní obslužnosti na zhruba 80 procentech linek v regionu do roku 2011. Kraji se ale nelíbila částka, kterou po něm firma chtěla za takzvanou prokazatelnou ztrátu. Proto společnosti v roce 2006 vypověděl smlouvu a začal hledat dopravce nové. Autobusovou dopravu nyní v kraji zajišťují jiné firmy. Podle představitelů DPÚK ale kraj postupoval nezákonně. V celé kauze se vede několik soudních sporů, které Ústecký kraj stály již kolem 30 milionů korun.

Podle komise jí české orgány zatím dostatečně neprokázaly, že příslušná podpora splňuje kritéria vyplývající z legislativy přijaté v minulosti Evropským soudním dvorem. Komise tak prý zatím nemohla rozhodnout, že kompenzace za veřejné služby nepředstavuje nepovolenou podporu.

Jde o to určit, zda podpora nezahrnuje „nadměrnou kompenzaci“ pro provozovatele veřejné dopravy. To podle komise znamená, že provozovatel nedostane větší podporu, než jaká je nezbytná k úhradě nákladů vynaložených v souvislosti s plněním závazků veřejné služby.

Vyšetřování se bude zaobírat podporou, která mohla být poskytnuta v letech 2005 až 2007.