Vláda řeší, jak dál s nemocenskou

Praha - Vláda začala hledat cestu, jak se vyrovnat se středečním rozhodnutím Ústavního soudu. Ten zrušil část zákona, podle kterého lidé za první tři dny nemoci nedostanou žádné peníze. Ústavní soud také uložil vládě a parlamentu, aby opravili i všechny ostatní zákony, které se vyplácení nemocenské týkají. Stát přitom počítal s tím, že by na dávkách pro nemocné mohl ročně ušetřit zhruba čtyři miliardy korun.

Ústavní soudci připravili vládě těžké chvíle. Neplacený start nemoci prohlásili za protiústavní, a proto dostali ministři od premiéra za úkol najít rychle alternativní řešení. Mirek Topolánek by byl rád, kdyby se úsporná opatření mohla promítnout i do některého z projednávaných zákonů, který se problematiky sociálních dávek týká.

Vláda musí změnu pravidel, které omezí zneužívání dávek, stihnout do konce června. Tak jí to totiž ústavní soud přikázal. „Není vůbec zřejmé, zda ústavní soud vůbec souhlasí s tím, aby první tři dny byla jiná nemocenská, než v ostatní dny. To rozhodnutí bylo natolik intelektuálně mdle zdůvodněno, že opravdu musíme počkat, zda se vzchopí ústavní soud na fundovanou argumentaci,“ uvedl nespokojený ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS).

Ještě vloni měli lidé  na začátku nemoci 25 procent denního platu, od 1. ledna už nic. Pokud ale parlament nestihne nová pravidla přijmout, dostávali by zřejmě 60 procent průměrného denního výdělku. Pokud se ovšem koalici nepodaří prosadit mnohem méně. „To rozhodnutí má být blízké tomu, co rozhodl ústavní soud, abychom se nedočkali nového rušení,“ nastínil Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

„Faktem je, že lhůta je šibeniční. Když bude chtít opozice obstruovat, tak se to nedá stihnout,“ varuje lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. Taková situace je přitom reálná. „Nebudeme podporovat žádný návrat k původnímu stavu ani zhoršení postavení zaměstnanců oproti době před tzv. reformami,“ varuje stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Češi jsou u doktorů jako doma, dvakrát častěji než je evropský průměr. Hned letošní první čtvrtletí ale ukázalo znatelně nižší výdaje na dávky a také méně nemocných. Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánky Filipové meziročně ubylo ukončených pracovních neschopností o 28 procent, a to ve všech krajích. Reforma se tedy pravděpodobně účinkem neminula.