Odborářské billboardy proti reformě ode dneška lemují silnice

Praha - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) se rozhodla uspořádat velkoplošnou "antireklamu" vládním reformním záměrům. Ode dneška tedy bude možné spatřit u hlavních silnic v Česku celkem 55 billboardů, které kritizují návrh reformy zdravotnictví a vyzývají k protestům. Tato kampaň potrvá měsíc.

„Je to vůbec poprvé, kdy ČMKOS zvolila billboardy, aby upoutala veřejnost,“ podotkla mluvčí odborů Jana Kašparová.

Konfederace, která sdružuje 32 odborových svazů s asi 540 tisíci členy, je od začátku března kvůli reformám ve stávkové pohotovosti. Kromě kampaně připravuje i demonstrace, které by se měly od 21. května konat po čtyři středeční odpoledne před sídlem vlády. Předáci stále častěji mluví i o stávce. Sněm ČMKOS by měl o ní rozhodnout 20. května.

Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborovou konfederaci vede sociálně demokratický senátor Milan Štěch, který bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.

První odborářský billboard vyzývá k zabránění „velké zdravotnické loupeži“. Jsou na něm dvě černé siluety malé a velké plešaté postavičky. Pomocí stejných figurek, které představovaly ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a jeho mluvčího Tomáše Cikrta, ministerstvo loni pacientům vysvětlovalo zavedení poplatků a další změny ve zdravotnictví. Na druhém billboardu stojí text „Proč národ zase drží“ a pod ním jsou namalovány rty uzamčené na zámek. V Praze a větších městech by se mělo podle předsedy ČMKOS Milana Štěcha objevit i 13 tisíc plakátů se stejnými motivy.

Součástí kampaně jsou také demonstrace před úřadem vlády. První se má konat 21. května a jejím tématem je právě zdravotnická reforma. Odbory nesouhlasí s plánovaným převodem univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Druhá demonstrace 28. května se zaměří na reformu penzí. Odborářům se nelíbí hlavně prodlužování věku odchodu do penze na 65 let. Třetí akce 2. června vylíčí dopady vládních reforem a poslední shromáždění 9. června odboráři věnují situaci ve školství.