Konference NATO zdůrazňuje nutnost společné protiraketové obrany

Praha - Účastníky mezinárodní konference o evropských a amerických perspektivách protiraketové obrany přivítal v Černínském paláci ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ve svém uvítacím proslovu označil protiraketovou obranu jako důležité a aktuální téma. Konference pokračovala projevy ministerského předsedy Mirka Topolánka, který zdůraznil, že NATO je garantem svobody, a generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera, jenž považuje bezpečnost zemí aliance za nedělitelnou. Americká protiraketová obrana je podle něj významným krokem v rámci aliance.

 

Ministr zahraničí připomněl, že Česká republika před několika týdny dokončila vyjednávání se Spojenými státy o hlavní dohodě týkající se umístění prvků americké protiraketové obrany na území České republiky. Před dokončením je také dohoda o pobytu amerických vojsk na českém území. O americké spolupráci v rámci protiraketové obrany vyjednává ještě Polsko, nicméně i toto jednání má být během letošního roku ukončeno.

Se systémem protiraketové obrany vyslovila souhlas Severoatlantická aliance na summitu v Bukurešti. NATO podle Schwarzenberga uznalo smysluplnost protiraketové obrany v Evropě a označilo je za podstatný příspěvek k bezpečnosti v regionu. „Českou republiku výsledek summitu potěšil, neboť to byla právě Praha, která prosazovala integraci celého systému do alianční architektury a jeho využití ve prospěch všech spojenců,“ ocenil Schwarzenberg výsledky summitu.

Ministr se však domnívá, že podepsáním smluv a závěrečným aktem summitu v Bukurešti záležitost nekončí. „Česká a polská vláda budou muset přesvědčit své zákonodárné sbory a občany o výhodnosti tohoto systému,“ dodal Schwarzenberg.

Topolánek: NATO vždy chránilo svobodu svých členů

I premiér Mirek Topolánek spojil svůj proslov s bukurešťským rozhodnutím NATO zařadit radar do svých struktur. „Hrozba raketového útoku na spojence je reálná a je dobře, že NATO ji uznalo a že se bude na americkém protiraketovém štítu v Evropě podílet,“ poznamenal premiér. Severoatlantická aliance je nejen nejúspěšnějším obranným společenstvím na světě, ale především společenstvím hodnot, které vždy chránilo svobodu svých členů, a je třeba se zasadit o radar, protože „ustoupit by znamenalo oslabit spojenectví v rámci aliance, oslabit transatlantickou vazbu, znamenalo by to oslabit vůli k obraně svobody. Bez radaru bychom přežili, ale bez této vůle nikoliv.“

Aliance by měla být prostorem sdílené bezpečnosti a je nepřípustné, aby jeho americká část měla více bezpečnosti než část evropská a aby se některé země, třebaže členové NATO, začaly orientovat ruským směrem, uvedl dále Topolánek. Co se týká Ruska, není možné přeceňovat jeho vnitropolitickou debatu, která vede k silným prohlášením, a naopak podceňovat ruský pragmatismus. Kompaktní aliance je totiž zárukou bezpečnosti a stability i pro Rusko.

Scheffer: Naše bezpečnost je nedělitelná

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer ve svém projevu označil americkou protiraketovou obranu za významný krok v rámci NATO. „Třetí pilíř americké protiraketové obrany umístěný v Česku a v Polsku bude významným příspěvkem k ochraně mnoha evropských členských států NATO,“ zhodnotil situaci Scheffer. Zároveň však podotkl, že systém nepokryje všechny členské státy, a proto je podle něj nutné uvážit možnosti komplexnějšího pokrytí. „Potřebujeme propojit americký protiraketový systém s národními a aliančními systémy. Propojený systém v rámci aliance bude levnější, než kdyby si členské státy budovaly vlastní protiraketovou obranu,“ dodal generální tajemník.

Scheffer také upozornil na to, že je nutné zapojit do systému i Rusko proto, aby pochopilo, že nemá důvod být podezřívavé. Rusku je třeba vysvětlit důležitost systému, zdůraznil Scheffer s tím, že do budoucna si umí představit situaci, že by Rusko spoléhalo na NATO a NATO spoléhalo na Rusko.