Grebeníček se již nebude na sjezdu ucházet o předsednické křeslo

Praha - Někdejší dlouholetý šéf KSČM Miroslav Grebeníček se rozhodl, že se na nadcházejícím sjezdu v Hradci Králové nebude znovu ucházet o předsednické křeslo. Oznámil to v dopise své krajské organizaci na jižní Moravě a předsedovi strany Vojtěchu Filipovi. Původně chtěl své rozhodnutí oznámit na sjezdu. Grebeníček ani Filip dnes odpoledne nebrali telefon.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik řekl, že o existenci dopisu slyšel, ale nečetl ho. Podle kuloárových informací v něm Grebeníček píše, že by měli dát současní straničtí funkcionáři příležitost mladým.

O předsednické křeslo se podle Kováčika budou na sjezdu ucházet poslanci Stanislav Grospič a Soňa Marková a poslanec Evropského parlamentu Miloslav Ransdorf. Obhajovat ho bude nynější předseda Filip. Grebeníčkovi straničtí kolegové jsou přesvědčeni, že když píše o mladých, kteří by měli dostat příležitost, pak má na mysli 43letého Grospiče.

Podle pozorovatelů je ale přesto favoritem předsednických voleb nynější stranický šéf Filip, který je považován za politika majícího schopnost stranu stmelovat a dodávat jejím členům politickou jistotu.

Sjezd KSČM, který bude volit nejen předsedu, ale také pět místopředsedů a další stranické funkcionáře se bude konat 17. a 18. května v Hradci Králové. Delegáti rovněž přijmou program na příští čtyři roky a několik dalších stranických dokumentů, například Deklaraci socialismu.