Václav Havel: Rusko neví, kde začíná a kde končí

Trutnov - Na mezinárodním hudebním Open Air Music Festivalu v Trutnově, známém více jako "český Woodstock", včera vystoupil bývalý prezident Václav Havel, jeho dlouholetý příznivec a častý návštěvník. Letos poprvé byla jeho návštěva součástí oficiálního programu festivalu a Havel tam přes hodinu besedoval s návštěvníky. Beseda se týkala především invaze okupačních vojsk armád Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968, jejímž obětem byl letos festival věnován, a nejžhavějších témat české i světové politiky.

Havel zmínil historické paralely vojenské invaze 21. srpna 1968 se současným konfliktem mezi Ruskem a Gruzií. „Já myslím, že po mnoho staletí existuje takový ruský problém, že Rusko přesně neví, kde začíná a kde končí. I když je to největší země světa, má přesto pocit, že je taková trochu malá a že ji ohrožují i nepatrní sousedé, které kolem sebe má,“ řekl Havel.

„Přepadení a okupace Gruzie podává dost jasnou zprávu o povaze toho současného putinovského režimu. Je mnohonásobně sofistikovanější, než byl nějaký komunismus za Brežněva, ale v podstatě v sobě nese opět tyto imperiální ambice,“ míní Havel, podle jehož názoru by s tím evropští politici měli počítat. „Nemá cenu s Ruskem mluvit jako s nějakým malomocným, se kterým se musí mluvit zvláštním, něžným, opatrným způsobem,“ konstatoval Havel, jehož slovům často aplaudoval velký stan zcela zaplněný několika stovkami lidí.

Olympijské hry v Pekingu nebylo podle českého exprezidenta potřeba kvůli přístupu Číny k lidským právům přímo bojkotovat, politici by ale měli jasně formulovat své názory. Havel odmítl myšlenku, že by se do sportu neměla „zatahovat“ politika. „To je absolutní nesmysl, sportovci jsou také občané,“ prohlásil. „Jet na olympijské hry s tím závazkem, že tam budu mlčet a že zapomenu na to, že jsem svobodomyslný občan ze svobodné země, to mi přijde jako velmi pochybné,“ řekl.

Havel se na dotaz z publika rovněž jasně přihlásil k podpoře amerického radaru v Brdech a odmítl názory, že jeho výstavba by byla obdobou někdejšího ruského vojenského vlivu v komunistickém Československu. „Já si myslím, že je jakýsi nepatrný rozdíl mezi sovětskou okupací, když sem přijelo 600 tanků a posléze tady bylo půl milionu vojáků, aniž se nás kdo zeptal, a respektem ke spojeneckému závazku,“ uvedl Havel.